Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Krukor och fat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Kim, Rosa, Prylsnubben. Jättetack för era informativa inlägg gällande Gefle krukan.
    Pes är mitt google.

    Comment


    • Höganäsbolaget

      Den här lilla krukan fick följa med hem igår.

      GE får jag till Gustaf Ekberg och året 1849. Finns det inga uppgifter om hur länge denne Ekberg var anställd på fabriken eller arbetade han endast detta år?

      Kan den verkligen vara från mitten av 1800-talet? Krukan är inte helt felfri, men saknar helt patina och normalt bruksslitage. Är därför lite tveksam till att den skulle vara så gammal.
      Bifogade filer

      Comment


      • Jo men det tror jag..../4 står för 1/4 kanna och kannmåtten är ifrån tiden.....grattis.......
        Här en /8 dels kanna..
        Last edited by Andres; 2013-07-04, 23:19.

        Comment


        • Ursprungligen postat av Svärdsfalla Visa inlägg
          Den här lilla krukan fick följa med hem igår.

          GE får jag till Gustaf Ekberg och året 1849. Finns det inga uppgifter om hur länge denne Ekberg var anställd på fabriken eller arbetade han endast detta år?

          Kan den verkligen vara från mitten av 1800-talet? Krukan är inte helt felfri, men saknar helt patina och normalt bruksslitage. Är därför lite tveksam till att den skulle vara så gammal.
          Ekberg, som föddes 1838, började på Höganäsbolaget som 11-åring 1849. Hur länge han arbetade där, finns det inga uppgifter om, men jag ska se om jag kan hitta något på hans vidare öden.

          Hittade detta:

          Gustaf gifte sig med sin hustru Ingrid 1859 och mellan åren 1860-1876 avlade de 10 barn. Titeln på Gustaf under dessa tider är bruksarbetare No 358. Alltså var han anställd vid bolaget under hela denna tid. När han lämnade jordelivet, har jag inte hittat än.
          Last edited by Polsson; 2013-07-05, 13:26.
          p-son

          Comment


          • Kör på med en s.k. "SD"-kruka. Eller jag tror rättare sagt att det är en sån. S:et finns, men vad som står sen är otydligt, men kan mycket väl vara ett D. Kommer inte med på bild och syns knappast i verkligheten. Två streck ska väl symbolisera 11. Även denna inköpt i Linköping i onsdags. 15 cm hög.

            Ursprungligen postat av Andres Visa inlägg
            Jo men det tror jag..../4 står för 1/4 kanna och kannmåtten är ifrån tiden.....grattis.......
            Här en /8 dels kanna..
            Tack Andres! Är 1/8 K de minsta och mest eftersökta?

            Ursprungligen postat av Polsson Visa inlägg
            Ekberg, som föddes 1838, började på Höganäsbolaget som 11-åring 1849. Hur länge han arbetade där, finns det inga uppgifter om, men jag ska se om jag kan hitta något på hans vidare öden.
            Tack för upplysningarna, Polsson! Något säger mig att livet var "lite" hårdare förr.
            Bifogade filer
            Last edited by Svärdsfalla; 2013-07-06, 00:46.

            Comment


            • Roligt att få se några krukor! Tack för det, Svärdsfalla!

              I en priskurant från Nya AB Lerkärlsfabriken Strömstad (vilket vi väl kommit fram till att SD betyder?) så anges det att kruka N:r 11 skall rymma 1,7 liter.

              Jag hade faktiskt också tänkt lämna ett bidrag till tråden, samt även till någon annan tråd, men tyvärr blev kameran kvarlämnad vid fotograferingsplatsen. Får återkomma om någon vecka eller så.

              Comment


              • Ni har sannolikt rätt också, för 1,7l är vad den rymmer.

                Tack, Bengt H!

                Comment


                • En ny askkopp från Utomhusbruk...

                  Hallå,
                  Den gamla sprack under istiden, en ny fyndades. Det är väl en syltkruka från Höganäs, en bamse som rymmer 12 l fimpar.
                  Vad som förundrar är att den saknar den välkända glasyren, ytan är matt. Misstag i produktionen eller avsiktligt skönhetsvärde? Smälter fint in bland stenar och sand.
                  Bifogade filer

                  Comment


                  • Fin kruka, ...den ser ut att vara saltglaserad om man tittar på handtagen men svårt om man inte håller den i handen.....nog lite annan färg bara....
                    Last edited by Andres; 2013-07-08, 22:24.

                    Comment


                    • Grattis Kim - fina fartränder på Din askkopp!
                      Här kommer tre krukor eller några kanske är vaser. Gefle B och den blå Bo Fajans är ju besläktade på långt håll. Den tredje är för mig ett UFO. Jag läser signaturen som W och har sett den men aldrig lyckats tyda.
                      Bifogade filer

                      Comment


                      • Tack för fina bilder på Edra krukor, Kim och Lars!

                        Den W-märkta är ett UFO för mig också.

                        Comment


                        • En syltburk och ett sirapskrus.
                          Burken märkt med B/GEFLE, på kruset kan jag bara se GEFLE samt 2 Lit.
                          Något besynnerligt att krusets handtag har annan glasyr än det övriga.

                          Click image for larger version

Name:	Resize of 2013-07-17 008.JPG
Views:	1
Size:	50,4 KB
ID:	550020 Click image for larger version

Name:	Resize of 2013-07-17 009.JPG
Views:	1
Size:	48,5 KB
ID:	550021

                          Comment


                          • Gustaf Adolf Fogelström

                            Under ett besök vid en hembygdsgård i Medelpad under veckan, så träffade jag på en skål i vilken det låg en lapp som berättade att skålen/fatet var tillverkat av Gustaf Adolf Fogelström i Gulllgård. Skålen skall ha blivit skänkt till hembygdsgården 1964, och det var troligtvis då som lappen skrevs.
                            Eftersom jag letat efter lite upplysningar om denne Fogelström, så var det mycket stimulerande att få se och fotografera skålen.
                            I hembygdsgårdens samlingar finns även en slags väggvas, och också i denna finns det en lapp, vilken berättar att föremålet funnits i givarens morföräldrars hem i Gullgård, och där används som behållare för tändstickor. För mig känns det mycket troligt att även denna är av Fogelströms tillverkning. Dessutom finns det vid hembygdsgården en kruka samt en terrin/gryta med lock. Om även dessa är tillverkade av Fogelström känns mer osäkert.
                            Fogelström skall också ha tilllverkat gulfärgade kakelugnar av traktens lera. Tyvärr har jag inte lyckats att få se någon sådan.
                            Här något som jag genom husförhörslängderna lyckats få fram om Fogelström. Som vanligt är de uppgivna årtalen vid flytt mycket osäkra. En sådan anmälan kunde nog dröja både ett eller flera år.

                            Fogelström, Gustaf Adolf. Född den 31/10 1834 i Åmål.

                            Efter lärlingstid och som relativt nybliven kakelugnsmakargesäll lämnar Fogelström föräldrahemmet i Åmål för att flytta till Jönköping år 1855. Nu blev vistelsen där inte speciellt långvarig, utan redan samma år finns han antecknad som avflyttad till Stockholm.
                            Oklart dock om det blev någon stockholmsvistelse, för 1856 återfinns Fogelström i Östersund, och där uppgiven som inflyttad från Jönköping.
                            I Östersund stannade han till 1863, då det blev flytt till Torps församling i Västernorrlands län.
                            Under den första tiden i Torps församling finns kakelugnsmakare Fogelström mantalsskriven i Öster Hångsta, men senare finns han med nybildad familj i Gullgård.
                            Det går dock av hsf.längden få intrycket att Fogelström kommit till församlingen betydligt tidigare.
                            Där driver Fogelström sin verksamhet, och under den senare tiden troligtvis tillsammans med sonen Karl Wilhelm.
                            Gustaf Adolf Fogelström avlider i Gullgård den 30/7 1901.

                            Efter faderns bortgång övertar sonen Karl Wilhelm, född den 28/2 1877 i Gullgård, troligtvis verksamheten.
                            Dock är det osäkert om denne hade någon egen tillverkning.
                            Karl Wilhelm Fogelström avlider i Gullgård den 23/9 1912.

                            Click image for larger version

Name:	Resize of 2013-07-25 028.JPG
Views:	1
Size:	50,6 KB
ID:	550099 Click image for larger version

Name:	Resize of 2013-07-25 035.JPG
Views:	1
Size:	49,5 KB
ID:	550100 Click image for larger version

Name:	Resize of 2013-07-25 031.JPG
Views:	1
Size:	51,7 KB
ID:	550101 Click image for larger version

Name:	Resize of 2013-07-25 030.JPG
Views:	1
Size:	50,7 KB
ID:	550102

                            Comment


                            • Ystads Nya Stenkärl och Keramikfabrik 1923-1931

                              Det har blivit en hel del nya köp av krukor och syltburkar i sommar då jag har besökt Höganäs med omnejd. Den här är om jag har förstått det rätt från Ystads Nya Stenkärl och Keramikfabrik.
                              Bifogade filer

                              Comment


                              • Kunde inte motstå de här bägge mindre faten, trots sitt välanvända yttre. Har man smält smör i dem? Den stora är märkt 0 medan den lilla med 00. Saknar märkning efter tillverkare.

                                De här hittade jag i Jönköping och alltså inte i regionen kring Höganäs.
                                Bifogade filer

                                Comment

                                Working...
                                X