Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Naivistiska lergodskonstnärer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Det var någon som efterlyste naket!!!???

    Nu är kampen med avlägsnande av långöras färg över!
    Phhuu!
    Vad använde jag då för hjälpmedel?
    Jo; diskmedel, varmt vatten, naglarna, svinto, aceton, skruvmejsel och en tjurighet utan desslike.

    Jag började med kroppen, sakta men säkert lyckades jag ta mig igenom lagren av färg och lack
    med envist skarapande och gnuggande med naglarna och svinto och aceton på besvärliga ställen.
    Långöras rätta gräddvita färg började komma fram mer och mer.
    När jag kom upp till huvudet och den tjocka rinningen, gjorde jag en ny upptäckt. Rinningen var inte färg utan övermålat tjockt stenhårt klister.

    Ingenting bet.
    Efter ännu mer gnuggande och skrapande med nageln, kikade en oglaserad
    keramisk beläggning fram under den övermålade färgen på långöras huvud.
    Långöra har med andra ord blivit renoverad en gång tidigare och övermålad för att dölja skadorna.
    Skrapade försiktigt med en skruvmejsel på det envisa limmet varpå långöra blev "kortöra"
    då limmet slutligen gav med sig och ena örat och en bit av det andra trillade av.
    Fick försiktigt börja skrapa fram långöras originalöron under det tjocka lagret keramisk massa.
    Och slutligen var allt "extra" borta! Make-upen gick däremot inte bort helt det känns som att den ligger under glasyren alternativt krypit in genom lite svag krackelering.

    Nu när långöra är ren står jag här med en hel del frågetecken.
    Brottytan på örat som trillade av passar hyfsat bra med ytan på huvudet där örat gått av.
    Båda brottytorna är oglaserade. Kan örat från början ha varit menat att stå rakt upp?
    Det andra örat är om möligt ännu märkligare. Här finns två överglaserade brottytor i samma glasyr som i övrigt.
    Örat sitter fast mot sidan i den blanka glasyren, inget lim. Detta måste ha hänt i samband eller innan glaseringen.
    Varför har man låtit det vara? I mellanrummet mellan örat och de glaserade brottytorna, satt det oglaserad keramisk massa i
    annan färg än lergodset som långöra är tillverkad av.

    Vad gäller Gideons analys med Höganäs som tillverkingsort fick jag i dag bekräftat från Höganäs museum
    att både Höganäsbolaget och AJ ska ha tillverkat gräddvita djur.
    Även fast det inte finns HÖGANÄS-stämpel skulle den kunna vara tillverkad där och det är möjligt att någon
    som arbetade vid fabriken tagit med sig den hem. (kanske för att den blev skadad).
    Kvinnan på Museet har inte sett långöra. men hon skrev upp signatur och nr. och skulle forska vidare om de numrerade djuren.

    Önskar att jag kunde teleportera den till er så att ni fick känna på den,
    tillsvidare får ni här lite nya bilder.
    Bifogade filer

    Comment


    • #47
      Stackars Kalle Örlös, nu är han inte bara naken utan även rensad från proteserna

      Comment


      • #48
        Ursprungligen postat av luchur Visa inlägg
        Stackars Kalle Örlös, nu är han inte bara naken utan även rensad från proteserna
        Men oj så mycket trevligare han blev.

        Comment


        • #49
          En riktig liten sötnos med eller utan öron.

          Comment


          • #50
            Vilken berättelse, och så välskriven sen.
            Fem tummar upp, ävenså för make up-borttagningen!

            Från att ha varit rejält hörselskadad, sedan Långöra haft gruff i ugnen och blivit utkastad som icke önskvärd i kullen, samt kvaddad på golvet, har den fört en tynande tillvaro som förklätt får - om än omtyckt i barnahänder som sedan blivit stora och åldrats - och intill idag ändå varit sorgsen.

            Pappa eller mamma hittade Långöra i fabrikens kassationskorg, piffade upp stackarn och tog hem den till lilla Emma.
            Säkert har Långöra varit tacksam för att stundtals inte höra, när stora människor pekat finger, pratat dumt och skrattat. Älskad var den av Emma som vetat att Långöra inte var så hängig egentligen och visste att den en dag skulle få utbrista:
            - "Här är mitt jag - förbaskat vacker och unik! Döp om mig!"
            Så rätt det lilla barnet skulle få.

            Museikvinnan har rätt i att A&J tillverkade gräddvita djur, men fabriken öppnade inte portarna förrän 1910 och såväl elefanter, som björnar och allsköns fauna strömmade inte heller ut förrän på 1920-talet. Därom vittnar AJ-stämplar med ordet Höganäs under.
            Herrar Andersson och Johansson må kasta lerskärvor på mig, från sin himmel, men så bra kvalitet åstadkom de inte i glasyrglans som på vår nymornade och pigga kanin.
            Naturligtvis ska lösörat limmas fast så att den jämt kan få lyssna på Din lena stämma och efter Dig, Dina barns stämmor och deras barns.
            Långöras historia är riktigt i stil med:
            Back HCA – The princess and the Tinderbox Meet the Princess. Day after day she gazes longingly out her window upon the fascinating world below her. On her 15th birthday, tired of her boring privileged life, she decides to leave the royal palace against her father’s wishes in search of adventure. Along her journey she…


            Det var hela tiden Höganäsbolaget jag hade i tankarna, och det var den fabriken som gav nummer och lät drejaren, måhända just Anders Persson, signera.

            Nu blir det Din uppgift, simco, att ge Långöra ett nytt namn som anstår.
            Eller så får det bli en sak för familjen PES att rösta fram. Bäst av fem förslag?

            Och så till käre Prylsnubben, vem var det som...?
            Bifogade filer

            Comment


            • #51
              Ursprungligen postat av simco Visa inlägg
              Det var någon som efterlyste naket!!!???


              Även fast det inte finns HÖGANÄS-stämpel skulle den kunna vara tillverkad där och det är möjligt att någon
              som arbetade vid fabriken tagit med sig den hem. (kanske för att den blev skadad).
              Kvinnan på Museet har inte sett långöra. men hon skrev upp signatur och nr. och skulle forska vidare om de numrerade djuren.

              Önskar att jag kunde teleportera den till er så att ni fick känna på den,
              tillsvidare får ni här lite nya bilder.
              Till Gideon vill jag bara säga, jag tar Robert Karl Oskar Broberg till hjälp.
              "Du måste hej, Du måste hej, Du måste hejda Dig när Du ser en tjusig hare.
              Du måste hej, Du måste hej, Du måste hejda Dig, annars kan polisen
              "ta´re".
              Lite Stockholmskt nödrim går välan an.

              Comment


              • #52
                Är glad över att jag rengjorde långöra!
                Den gräddvita glasyren är verkligen något extra.
                Tackar till Er för att jag blev pushad i rätt riktning, annars hade jag aldrig vågat, blödig som jag är!

                Det var mycket spännande att bit för bit se originalklädseln titta fram.
                Har sparat proteserna som sammanfogade öronen med huvudet som lite kuriosa till kanin.
                Jag tror precis som Gideon att detta har varit en kär leksak. Den som modiferade långöra hade verkligen gjort sig för, och anledningen att den fått vara kvar så länge måste ha berott på att någon tyckt att den varit värd att sparas.

                Det bästa av allt är att jag fick blodad tand att ta kontakt med Höganäs Museum och hoppas att detta ska leda till ledtrådar både vad gäller djur och märkta AJ-vaser och kanske en del annat. Kvinnan på museet berättade att de skulle ha en gräddvit gris från 1800-talet som hon skulle kolla upp. Om inte annat får jag väl ta med mig kanin och åka ner till Höganäs och jämföra glasyrer och beskaffenhet.
                Långöras storlek är 12cm längd, 6,5cm bredd, ca 11cm höjd med pålimmat öra och en härlig tyngd på 340g.

                Käre prylsnubben; kanske, möjligt, troligtvis och så vidare, skriver jag för att inget är skrivet i sten.
                Men än så länge tycker jag att Höganäsbolaget är det allra SÄKRASTE kortet.

                Detta är inte det sista i sagan om långöra/kanin.
                Tillsvidare håller jag utikik efter fler figurer som behöver badas, vårdas och tas om hand.

                Comment


                • #53
                  Ursprungligen postat av simco Visa inlägg

                  Men än så länge tycker jag att Höganäsbolaget är det allra SÄKRASTE kortet.

                  Detta är inte det sista i sagan om långöra/kanin.
                  Tillsvidare håller jag utikik efter fler figurer som behöver badas, vårdas och tas om hand.
                  PST......Säg inget till Gideon, han kan bli rent odräglig.

                  Comment


                  • #54
                    Vem, jag?
                    Bifogade filer

                    Comment


                    • #55
                      Alltså får han (Gideon) rätt i att det är Höganäs och att jag därmed är ute och cyklar, som han lite finkänsligt har antytt kommer detta att vara min framtid.......Här ett tänkbart scenario om ca 20-år där jag står med min cykel och väntar på att Gideon min härskare ska behaga dyka upp så att vi kan ge oss iväg på ännu en loppisrunda.

                      Comment


                      • #56
                        Ursprungligen postat av prylsnubben Visa inlägg
                        alltså får han (gideon) rätt i att det är höganäs och att jag därmed är ute och cyklar, som han lite finkänsligt har antytt kommer detta att vara min framtid.......här ett tänkbart scenario om ca 20-år där jag står med min cykel och väntar på att gideon min härskare ska behaga dyka upp så att vi kan ge oss iväg på ännu en loppisrunda.
                        http://3.bp.blogspot.com/_43wpogpavr...w_puller02.jpg
                        Det skulle vara en syn

                        Comment


                        • #57
                          O ja, då skulle vi cykla tillsammans, medan alla andra jämt fick rätt.
                          Förstår att Du skulle må då...

                          Aldrig mer en Borghild Kamph (läs: göra en pudel).

                          Comment


                          • #58
                            Ursprungligen postat av prylsnubben Visa inlägg
                            Alltså får han (Gideon) rätt i att det är Höganäs och att jag därmed är ute och cyklar, som han lite finkänsligt har antytt kommer detta att vara min framtid.......Här ett tänkbart scenario om ca 20-år där jag står med min cykel och väntar på att Gideon min härskare ska behaga dyka upp så att vi kan ge oss iväg på ännu en loppisrunda.
                            http://3.bp.blogspot.com/_43WPogPAvR...w_puller02.jpg
                            Ursprungligen postat av luchur Visa inlägg
                            Det skulle vara en syn
                            Ursprungligen postat av Gideon Visa inlägg
                            O ja, då skulle vi cykla tillsammans, medan alla andra jämt fick rätt.
                            Förstår att Du skulle må då...

                            Aldrig mer en Borghild Kamph (läs: göra en pudel).
                            Ha, ha

                            Då vill jag åka med, och så kan vi ta en tur förbi Erikshjälpen i Sundsvall
                            och mannen som stod i kassan och skrattade åt stackars kanin. Så kan jag säga;
                            HA!- titta vad fin jag var under mina kläder! (inte jag, kanin alltså)

                            Jag antar att vi kommer få turas om att köra rikshaw´n och sjutsa de andra som hade rätt.
                            Men det är ju bara kul, skulle ju bli mycket tråkigare och färre roliga diskussioner om man alltid hade rätt.
                            Jag är säker på att jag själv kommer att få bäst motion:

                            Comment


                            • #59
                              Singerad under 91.

                              Undrar om främst Gideon känner igen siffrorna.
                              Bifogade filer

                              Comment


                              • #60
                                Ursprungligen postat av prylsnubben Visa inlägg
                                Singerad under 91.

                                Undrar om främst Gideon känner igen siffrorna.
                                Försökte locka hit Gideon eftersom just 91. är vad som står under långöra.
                                En ren tillfällighet, ja antagligen. Men det är ändå lite lustigt att hitta denna typ av föremål med den märkningen, håll med om det.
                                Sedan står det ju AP under långöra också och det gör det ju inte under denna, vad står det egentligen kan man undra.
                                Under den bruna glasyren ligger en ljusare gulvit engobe vars färgnyans verkar vara lik långöras. Leran verkar däremot vara rödaktig.
                                Nu då Gideon vill vi höra Din dräpande kommentar till det andra 91. föremålet på denna tråd.
                                Du pratade väl om modellnummer eller dylikt har jag för mig.
                                Bifogade filer

                                Comment

                                Working...
                                X