Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Irma Yourstone
Collapse
X
-
Aha va kulUrsprungligen postat av söffe Visa inläggHar likadan kanna på #65 men den är märkt 10 i botten. Någon idé om numreringen?
söffe
kanske är storleken? "Min" är 20,5 cm lång. Hmm fan det lät ju med hehe
Comment
-
Irma har med stor sannolikhet gjort den på Bo Fajans under 50-talet.Ursprungligen postat av E.B. Visa inlägg.. för visst är det väl Irma Yourstones signatur? Den är även daterad -31. Nu har jag ingen riktig koll på henne med födelseår osv. Jag hoppas någon här har lite mer kunskap.
Jag har alltid ratat grejer av henne då jag tycker det mesta är TRÅK, men den här var sensationellt bra
Comment
-
Jag lyckas inte bildcitera inlägg #18, som verkar visa alster nr 2 i den serie där jag har nr 3 och 4.
Nr 4 är den vänstra. Ett väldigt litet hål går ned mot botten, så är det inte en vas för en ensam blomma, så tror jag allt att det är en ljuslykta för värmeljus. Nr 3. den högra, tror jag mer på att det är en vas. Den har ett hål mot botten, som är såpass stort att ett värmeljus inte står helt stadigt.
Comment
-
Här är min lilla flicka med katt...Ursprungligen postat av prylsnubben Visa inläggDenna lilla figurin kunde jag inte motstå idag. Är detta Bengt eller Ulla Yourstone ? Det står i Nyström att man slutade med drejad keramik och inriktade sig på handgjorda figurer.......Är dessa gjorda i stora serier eller är det unikat ?
Comment
-
Jag har inte sett att det står bara Yourstone utan det brukar vara I.Y. när Irma signerade och jag har definitivt inte sett att man i godset stansat in siffror som modellnummer - i det här fallet 134 0ch därunder 1. (20,5 cm Ø) Eller kan det vara någon annan än Irma från familjen Yourstone?
Och nog måste det föreställa en gammal indian https://www.google.se/?gws_rd=ssl#q=hej+du+gamle+indian eller kan det vara den siste Mohikanen? https://www.youtube.com/watch?v=IsZwzIXZq3wLast edited by Lars M; 2016-08-03, 18:15.
Comment
Comment