Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Förfalskningar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Jag har inte ändrat min uppfattning och tro om vissa saker bara för att jag har ledsnat på denna tråden. Och jag har aldrig begärt att någon annan person skall behöva ändra sin inställning eller åsikt. Tanken från början med denna tråden var väl att man ville be sina samlarvänner att alltid ta en liten extra funderare och väl syna om man skall köpa något för stora pengar eftersom det har funnits ( och finns än ! ) luringar inom branchen.

    Jag tog upp 3 st exempel på skumma affärer. Dessa har visats upp här med bild. Jag skulle aldrig dömma en sak utifrån en bild och det ska ingen annan behöva känna sig tvingad att göra heller. Men när man haft sakerna i sin hand och kunnat syna dom rejält så är det en annan femma. Om det sen finns de som säger att jag har fel, att jag hittar på, att jag ljuger eller försöker spela expert så tycker jag att det är tråkigt men det finns ingenting jag kan göra åt den saken.

    En liten parantes.. Jag vill inte bli utpekad som någons "hejduk". Jag deltar inte i heller någon sorts påhittad samman svärjning och jag försöker inte systematiskt att smutskasta en viss grupp eller person. Jag går min egen väg och är inte skolad att tänka på ett visst sätt för att glädja andra.

    Det är flera i den här debatten som har både delat ut och fått smällar men till syvende og sist så är det bara en person som fortfarande inte har lagt korten på bordet (VOG) och belyst det verkliga problemet. Så länge det svaret är gömt i dunklet så leder detta inte till mycket mer än sandlåde nivå. Jo, Nä, Jo,Nä
    Så är det visst, Nej det är det inte, Joo,dumma dig osv..
    Last edited by Björn L; 2007-02-15, 19:32.
    Kommer jag med lösningen eller är jag bara en del av problemet ?

    Comment


    • #62
      Man kan ju annars bli förvånad över vad folk ger sig till att förfalska. Några järnmortlar har jag inte sett som jag kunnat belägga vara förfalskningar. En mässingsmortel dock - själv hade jag inte trott att det skulle finnas människor intresserade av att förfalska Skultunamortlar - men det gjorde det - som hose och 766 (även om 766 sin vana trogen gjorde lite bakfram) påpekade.
      Någon Sven Bengtsson i Småland skulle ha gjort den - men det är ju knappast utan åtanke på att bli förväxlad med mässingbruket han gjort sina saker.
      Tobaksbrukar och sättugnar nyproduceras - nu kanske inte det skall kallas förfalskingar, men om någon blir pålurade dem i tron att de är gamla är effekten densamma.

      Comment


      • #63
        Ursprungligen postat av 766 Visa inlägg
        På tal om kunskap så vet jag att LS gärna anser att mina mortlar är efterapade och patinerade. Du har ännu inte kommit med att något annat "järn" är kopia, tror du inte det?
        Du är ute och snurrar ordentligt, vad jag skrev om är det faktum att 766 hur många gånger som helst har, med mystiska formuleringar, antytt att bilder som visats på forumet kanske har varit nytillverkningar som sålts såsom varande äkta. Då kunde jag naturligtvis inte låta bli att skriva att möjligen kanske även vår älskade 766 (bland somliga, bl.a.mig) också passar in i mönstret. Eller kanske Hans Överhöghet besitter kunskaper som resten av forumet saknar. Det finns i så fall ett namn för det tillståndet, men det ligger nog till självinsikten att själv tänka ut det namnet?

        För övrigt finns det bara ett konstaterande att göra angående den infekterade debatten om förfalskningar. Den som stoiskt hävdar att det inte finns förfalskningar är den som tjänar pengar på detta och vill fortsätta att göra så. Det är själva grunden för skojeri att köparna inte har kunskap. Och när det då uppstår forum på internet för diverse diskussioner vilka emellanåt sprider kunskap ska dessa i princip försöka nedgöras, för det är köparens kunskap som omöjliggör lurendrejeri. Detta är en åsikt som de flesta med rutin delar. Därför är det utifrån en relativ kunskapsnivå patetiskt att läsa om diverse inlägg som enbart finns till för den fortsatt arbetsfria inkomsten. Vart moralen hamnat i detta tänkande vete farao, eller ska man hänvisa till rent medicinska problem?
        --I de blindas rike är den enögde kung.--

        Comment


        • #64
          Jaha ute och snurrar var det. Nu var det inte bara just detta sista inlägget från dig jag syftade på, om vi går tillbaka i tiden ett par år så har du varit ute på samma linje.
          Du får gärna slå ner på mina järnklumpar om det roar dig, nu när vi vet anledningen så unnar jag dig den glädjen. Fast när det gäller lås får du ligga lite lägre tror jag, fast jag kan ju fel.

          Comment


          • #65
            Jag ser att du är frågande till att jag inte skulle besitta kunskap som andra inte har, det är väl en självklarhet att så är fallet.
            Nu får det tänkas till ordentligt... besitter du inte någon unik kunskap? Det vore väl ytterst underligt om så inte skulle vara fallet. Speciellt om man tar utbudet av folket som skriver här.
            Aj aj aj man blir ibland rätt "besviken" på folks tankegångar, att det skall vara så svårt.

            Comment


            • #66
              Jag måste tillägga att det rätt kul att slänga käft med dig L.S.
              Något som jag inte nog kan poängtera är att jag besitter en hel del unik kunskap som andra på forumet inte besitter. jodkväve och cyren på er gott folk.

              Comment


              • #67
                Jag förstår inte varför man lägger ner stor energi på att klaga på något så trivialt som ett inlägg på någon internetsajt. Det är samma sak som alla dom som skriver spaltmeter om hur dåligt ett TV-program var! Problemet är inte mer svårlöst än att man hoppar till nästa inlägg/byter kanal.

                Comment


                • #68
                  Inlägg raderat

                  Det senaste inlägget har raderats av följande anledningar
                  • Inlägget skrevs av medlem som redan deltar i debatten under annat alias.
                  • Inlägget innehöll personliga påhopp och förolämpningar.


                  /Admin
                  /Admin
                  admin@precisensan.com

                  Comment


                  • #69
                    Ursprungligen postat av VOG Visa inlägg
                    Nåväl,jag råkade för ett antal år sedan få överta (ärva) en ganska så stor glassamling från en släkting i Lund,verksam som historiker och etnolog vid lärdomssätet därstädes. Han hade under många år köpt upp och samlat på historiskt intressant och värdefullt glas,framförallt 16-1700-tal. Samlingen,c:a 500 föremål,bestod huvudsakligen av graverade vinglas och bägare (ung.250 st) samt flaskor med sigill (ett 80-tal). Dessutom massor av andra flaskor,karaffer,skålar o.s.v. Allt nogsamt utvalt och av högsta kvalitet,noga katalogiserat varav framgår att merparten tydligen inköpts under 1950-talet.
                    Kanske inte så imponerande för dagens storsamlare,men jag tycker iallafall att detta inte var så dåligt livsverk av en seriös och kvalitetsmedveten samlare.Det fanns ju så mycket annat denne man var intresserad av,och som upptog mycket av hans tid.
                    Här finns då bl.a. annat sigillflaskorna från ,tror jag,alla kända svenska glasbruk (som tillverkade sådana).Hälften av dem kommer från Skånska glasbruket (inte särskilt förvånande),och sedan finns alla övriga glasbruk representerade med många olika storlekar och modeller. Och, OBS,inte kan jag tro att det förekommer några förfalskningar här. Förresten,det vet jag att det inte gör.

                    Och nu har vi beslutat att sälja vår ärvda glassamling,dettta av flera skäl. Den är p.g.a. utrymmesskäl svår att ha framme,och ligger därför till allra största delen nerpackad i lårar på vinden. I mycket säkert förvar !
                    Vi kommer i så fall,att infordra anbud på hela samlingen komplett. Alternativt sälja den på auktion i London,där finns både samlare och ett genuint intresse för högkvalitativt antikt glas. Speciellt för "black sealed bottles",enl. de besked vi inhämtat därifrån.
                    Detta inlägg är ju gjort av en person som tydligen inte längre är aktiv på forumet och således går det väl ej heller att få reda på hur det gick med en ev. försäljning. Tanken slog mig att personen tydligen ärvt samlingen från en släkting i Lund och vill man spekulera i att VOG bor i Skåne så undrar jag om inte den annonsen som låg ute på Blocket http://www.precisensan.com/antikforu...?t=8305&page=4 som nu är borta kan vara samma person eftersom det fanns fler flaskor att hämta bortsett från den aktuella Svammel
                    Mitt arbete är så hemligt att jag inte själv vet vad jag gör

                    Comment


                    • #70
                      Ursprungligen postat av Samlartrollet Visa inlägg
                      Detta inlägg är ju gjort av en person som tydligen inte längre är aktiv på forumet och således går det väl ej heller att få reda på hur det gick med en ev. försäljning. Tanken slog mig att personen tydligen ärvt samlingen från en släkting i Lund och vill man spekulera i att VOG bor i Skåne så undrar jag om inte den annonsen som låg ute på Blocket http://www.precisensan.com/antikforu...?t=8305&page=4 som nu är borta kan vara samma person eftersom det fanns fler flaskor att hämta bortsett från den aktuella Svammel
                      Många alias och bostadsorter. Såg han dök upp på eBay förra året som "powersoc" och fick en kort session. (Vart tidigt avstängd efter dumma anklagelser av säljare i USA)

                      Comment


                      • #71
                        Jaha, det hade varit mycket spännande att få se denna samling. Att ha den liggande nerpackad är ju synd och skam i.o.f men är inte museér intresserade av att låna eller förvara samlingar av olika slag ?
                        Mitt arbete är så hemligt att jag inte själv vet vad jag gör

                        Comment

                        Working...
                        X