Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Rokokobyrå
Collapse
X
-
Tack så mycket. Här är en bild på byrån. Vad gäller stämplarna så sitter de på insidan av byrån under understa lådan verkar var ett konstigt ställe att ha stämplar som rör frakt. Den kan vara inköpt på sent 60 tal och kostade flera tusen enligt uppgift. Jag har sett samma byrå på en auktionssite men det enda info som gick att se var att byggaren hette A Johansson.
Comment
-
Detta kan väl sägas vara någon form av nyrokokostilens svanesång. Johansson och Eliasson är sannolikt verkmästare på den snickerifabrik i det småländska möbelbältet där byrå(arna) är tillverkade. Ännu en dag på jobbet då de kunde sätta sina godkännandestämplar på ännu en möbel, vilket betydde fortsatt klirr i kassan. Så sent som slutet av 60-talet är nog både Johansson och Eliasson medvetna om att slutet för fabrikens skickliga hantverkskonst är nära. Redan nu har de fått pruta på stenskivans kvalitet (jmf träskivan) och valt bort den fint profilerade rokokokantet för att i stället lägga dit en skiva med rakt avskuren kant, vilket går stick i stäv med rokokostilens viktigaste doktrin - inga raka kanter och räta vinklar.
Så sent som på 1980-90-talet fanns en möbelaffär på Götgatsbacken/Södermaln, som sålde dylika stilmöbler - men nu är det begagnatmarknaden som gäller om man behöver något i denna stil.
Jag tror marknadsvärdet ligger någonstans i närheten av det exempel som Kimmen kompletterade med - alltså hundralappar. Ett bra sätt är kolla läget är att beta av auktionsmarknaden på nätet där det nog finns talrika exempel på försäljningar av dylika möbler.
Comment
Comment