Köpte den här 2+1 soffgruppen på ett loppis. Några har sedan sagt till mig att det är Carl Malmsten som har designat. Är det någon som vet med säkerhet om så är fallet. Det finns mig veterligen inga signeringar, brännmärkningar eller metallplattor. Möbeln kan vara omklädd, men det är jag inte säker på.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Är detta Carl Malmsten?
Collapse
X
-
Hade en likadan soffa i butiken för ett par år sedan, efter att ha pratat med andra handlare kom vi fram till att det nog inte är Malmsten. Läcker är den ju i alla fall
Bild på den vi sålde finns här: http://www.wanjasvardagsrum.se/s11_s...umpinneben.jpg
Jag tror att det var originalklädsel på den, dock väldigt blekt.Last edited by Wanja; 2011-10-16, 06:27.
-
Nix, det är inte Tellus. Här är Tellus: http://www.bukowskismarket.com/items...rattz-1950-tal (dock har Bukowskis Market lyckats få till en ganska innovativ stavning av Wincrantz).
Comment
Comment