Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Spegel med "äkta" guld 1958

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Spegel med "äkta" guld 1958

    Har köpt denna hallspegel från 50 talet. Fin är den men jag hittar ingen information om tillverkare. Har någon kunskap om företaget? Jag brukar inte fråga om värde, men jag vill bara veta om jag har betalat överpris...Vad kan spegel kosta?

    Hälsningar Bonnie
    Bifogade filer

  • #2
    AB Exportlist i Nyköping är tillverkaren. Det enda jag kommer fram till är att de tillverkat möbler efter Axel Einar Hjorths ritningar.

    Comment


    • #3
      Den spegeln jag köpte är ju i helt annan stil än Axel Einar Hjorths... Måste vara nåt annan AB Exportlist i Nyköping har haft i tankarna... Jag har betalat 400 kronor, är det för mycket?

      Comment


      • #4
        Det är nog samma företag, men åtminstone tjugo år senare. Man har även tillverkat skolbänkar med stålrör 1933. http://runeberg.org/svlartid/1933/0439.html


        Skicket verkar ju jättefint så 400 kr kan nog inte räknas som dyrt. Vad får man om Du skulle ha köpt en nytillverkad för 400 !?
        Last edited by Kaptenen; 2010-09-18, 19:55.

        Comment


        • #5
          Nja, inte mycket, i för sig springer jag inte runt och tokshoppar... Väntar hellre och är utan en grej tills jag ser nåt jag verkligen vill ha =)
          Det man är beredd att betala avgör marknadspriset . Jag vet ju inte hur många sådana speglar säljs årligen =) Det är därför jag frågade...

          Häftigt att du har hittat tidningen med annonsen!
          Last edited by bonnie; 2010-09-18, 20:01.

          Comment


          • #6
            Har hittat liknande spegel på http://www.goteborgsauktionsverk.se/...spx?vId=186279
            Det var väl inte överpris, kan sova lugnt att jag inte blev lurad

            Comment

            Working...
            X