Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Franzéns Keramik i Hovmantorp
Collapse
X
-
Last edited by Gideon; 2015-01-03, 15:03.
Comment
-
-
Oj! Det materialet borde vara kvar i Hovmantorpsområdet.Ursprungligen postat av jimbonelly Visa inläggSkänker härmed Franzens keramiks formar till den som vill ha. Tel 070-5476912
Liksom Ålems Hembygdsförening tagit hand om gipsformarna från Tillinge och Boda http://precisensan.com/antikforum/sh...l=1#post222245 skulle kanske Hovmantorp-Furuby Hembygdsförening skulle kunna ta hand om den här skatten?
Men ring dem annars. http://www.hembygd.se/hovmantorp-furuby/kontakta-oss/
Jag har mailat dem och bett dem fundera över Ditt generösa erbjudande.Last edited by Gideon; 2014-06-27, 17:29.
Comment
-
Absolut bör dessa formar få vara kvar i området om det är möjligt.
Gideons förslag är det bästa, men ett annat alternativ kan kanske vara Apladalen (Värnamo hembygdsförening). Hans Franzén var väl där och drejade under några somrar?
På området finns ju sedan tidigare en gammal krukmakarverkstad, och möjligen kan det passa in att komplettera med dessa formar från en något senare keramiktillverkning.
Comment
-
Ditt alterntiv, Bengt, är också bra.
Mailet till Hovmantorp-Furuby hembygdsförening besvarades rätt omgående.
Jimbonellys erbjudande ligger rätt i tiden:
Hej och tack för mail och erbjudande. Jag vidarebefordar alltsammans till styrelsen. Vi har sammanträde på måndag. Ber att få återkomma!
Då är det bara att avvakta lite.
Comment
Comment