Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Jugendvas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Jugendvas

    De flesta brukar väl säga att detta måste vara en Rörstrandsvas, med den glasyren, är det nu det tro? Ingen märkning som jag kan skönja, i och för sig rätt kladdigt med glasyr i botten, men man brukar ju kunna se något spår. Rätt avancerad hänkelfästning nertill. Fotringen skulle passa bra in på Rörstrand, men säkert rätt många andra också. Någon som känner igen?

    Det är billigt att gå på loppis hemma, många ufon och bortglömda saker dyker upp
    Bifogade filer

  • #2
    Rörstrand?
    Nej, formspråket och då speciellt hänklarna, säger mig Dresser-inspirerat och Höganäs kring 1900-1910. Kanske fattas ett lock.
    Det här är ett bra ämne att diskutera kring.

    PS
    Det kanske är läge att tälta hos Dig och röja på Dina smultronställen? Ulferic har skatter, men inte släpper han ifrån sig något, skulle jag tro.
    DS
    Last edited by Gideon; 2008-07-16, 00:19.

    Comment


    • #3
      Höganäs i den glasyren? Skulle vara spännande, det har jag aldrig sett. Däremot så stämmer det ju bättre med Höganäs med den lite kladdiga botten och svårigheter att tyda stämplar.

      Barnvakter behövs alltid, då kan ju jag få lite tid att botanisera!!!!

      Comment

      Working...
      X