Litet vägghängt fat som i form och gods påminner om fat/skålar från Rörstrand som brukar vara dekorerade med skira blommor. Denna dekor liknar inget från Rörstrand som jag har sett men känns bekant på nåt sätt.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
R.H. Valda
Collapse
X
-
Jeg har lett litt i mine bøker og nå drodler jeg litt rundt dette fatet. Det som knytter det til Norge er stedsnavnet Volda, og motivet selvfølgelig. Han ser ut som han holder seg fast i et tre i stiv kuling, skjerfet står rett ut. Istapper og snø. (Vi skjønner med en gang at vi er i Norge
) Volda ligger på kysten og har et barskt vinterklima.
Signaturen, slik den er skrevet, kjenner jeg ikke, men jeg syns det ser ut som et veldig flott arbeide.
Det finns to kjente keramikkere som har disse initialene. Den ene er Rolf Hansen. De arbeider jeg har sett av ham ligner ikke på dette fatet, men han arbeidet ved Åros Keramikk og der produserte de denne type arbeider. De signaturer jeg har sett at han bruker er HKbg(Hansen Kongsberg Keramikk) eller Rolf Hansen.
Den andre er Ragnhild Hvalstad. Hun arbeidet videre på fajansetradisjonen og var i utgangspunktet maler. Den eneste signaturen jeg har sett av henne er RH (altså ingen punktum mellom bokstavene)
Begge disse to er annerkjente keramikere. Så er det selvfølgelig den store anonyme underskogen...
Dette ble langt: det kan jo også være en svensk keramiker som har hatt et uforglemmelig opphold i Volda
mvh
Comment
Comment