Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Gammal???? Gustavsbergare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ursprungligen postat av Äjth Visa inlägg
    Ser L:et där, klockan 11 ungefär!
    Ja NU ser jag oxå det på bilden...jag får nog öva upp mina "se på porslinstämplar" ögon

    Comment


    • #17
      Ursprungligen postat av Äjth Visa inlägg
      Ingenting mer efter L:et? Jag har då motsvarande en trea el. 8 (tror på det sistnämnda) och ett L samt ett H efter(säger sambon) men det kan vara en siffra oxå. Peter S brukar ju ha fena på stämplar, kanske kikar han in och rättar ut en del frågetecken.
      Fel, fel, fel. Jag kan nästan inget om stämplar. Går mer på utseendet. Den vita med blå dekor verkar vara gjord i stenmassa, dvs samma som de gamla blåvita krusen. Jag tror det är en gammal modell som fått hånga med en bit in på 1900-talet. Och då går tyvärr Kåge bort som upphovsman.

      Comment


      • #18
        Så min kanna är en gammal rackare i modernare "klädsel"..... tycker som Äjth att den inte riktigt passar i mönstret..den lilla kanna är inte "vuxen " detta motiv*L* Tack Artikus, Äjth o Peter S för svaren..
        Last edited by engelsson; 2008-12-29, 11:10.

        Comment

        Working...
        X