Någon som vet ursprung på denna skål? Höjden är 100mm och diametern är 125mm.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Skål med fiskar
Collapse
X
-
Nej, den är inte tillverkad på Gullaskrufs glasbruk.Ursprungligen postat av akar Visa inläggDen är omärkt i botten. Jag tror den är tillverkad i Gullaskruf.knappast meningslöst.
Comment
-
Åhå, minsann, ännu en sak jag inte hade en aning om... Men flyttade man verkligen även tillverkningen av Printurorna till Åseda?Ursprungligen postat av Raoul Karlsson Visa inläggKrona Atélje som fanns under Krona Bruken-tiden var belägen på Åseda glasbruk.
Comment
-
Marianne Stenberg-Andersson har sagt att Krona Ateljén var belägen i Åseda. Man delade väl ut verksamheten där den bäst behövdes, men formgivningen är fortfarande KB. Prover gjordes på Gullaskruf, men själva tillverkningen var på Åseda. Mina tre är alla signerade Krona Ateljé och en har etikett Form: Kjell Blomberg. Printurorna är signerade KB Gullaskruf, därför att de tillverkades på Gullaskrufs glasbruk.Ursprungligen postat av cjf Visa inläggJa, det är dem jag menar, men tillverkades de alltså i Åseda?knappast meningslöst.
Comment
Comment