Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Bildarkiv över användares samlingar?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Bildarkiv över användares samlingar?!

    Hej!

    Tycker verkligen att PES-forumet är kanon, men saknar en funktion, som jag tycker skulle vara rolig (och förhoppningsvis fler med mig?!). Eftersom forumet är fyllt av samlare av alla dess slag så skulle det ju vara kul att kunna få se samlingarna.

    Föreslår därför att det införs något i stil med "min bilddagbok" fast för respektive användares samlingar. Vore roligt att kunna söka på exempelvis "svenskt porslin" och hitta vilka övriga användare som samlar på just detta och även få se delar av deras samlingar!

    Förstår givetvis att detta kan komma att kräva serverutrymme (?), men borde ju gå att begränsa storleken på respektive användares bildarkiv.

    Som det är idag så går det ju att lägga upp album under sin användare, men är ju inte så lätt att söka i denna funktion om man inte råkar veta exakt att någon har lagt upp bilder. Borde gå att ha en eget "ämne" för detta med undermenyer. Eller?!

    Vad tycker ni?
    -------------------------------------
    http://upsalaekeby.blogspot.com/

  • #2
    Jag tycker det var en bra idé! Har själv tänkt i de banorna då det är både upplysande och kul att se vad andra samlare fått ihop i kanske något man själv samlar på.

    Comment


    • #3
      Här är länkar till några tidigare trådar som berör samma ämne




      Visst är det roligt att se andras samlingar och även roligt att få visa upp
      sin samling för andra.

      När det gäller FM Konstglas/Marcolin så är vi några stycken som lagt upp
      album här på PES där vi visar upp en del av våra FM föremål, och vi som har
      gjort detta är Gaspadin, Rainbow och jag (alegni).

      Jag har dessutom album på Webshots med FM men även lite annat smått och gott där. http://community.webshots.com/user/gimnyr

      Skapa en bildbank/bildarkiv? Ett stort jobb men jag tror inte det är
      genomförbart, tyvärr. Och om det ska bli genomförbart så kräver det att alla
      deltar med sina samliingar och inte bara några eldsjälar som bjuder till.
      För egen del så har jag varken tid eller ork att bygga upp en bildbank, det
      får räcka med mitt PES album och det jag har på Webshots.


      .

      Comment

      Working...
      X