Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Träskrin

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Träskrin

    hittade två st, det ena ser ut att vara skuret,
    vet inte mycke mera, någon annan kanske!
    Hirvi
    Bifogade filer
    SVERIGE är en del av Dagsnäs Hornborgasjön! hemsida http://www.faglaviksglas.se/

  • #2
    Fär väl börja försöka hjälpa dig lite Hirvi.
    Skrinet till höger ser ut att vara ett lackat skrin i papier mache. Ålder är inte det lättaste då det tillverkas en hel del även nu. Förmodligen japanskt. Ser välgjort ut på bilden. Brasklapp. Kan vara plast.
    Träskrinet ser inte svenskt ut. Vad är det som syns till vänster vid locket. Är det en arn som hållit locket? Vad tror du det är för träslag. Påminner lite om kamferskrin. Typen av lås brukar finnas på skrin runt sekelskiftet 1900 och framåt. Västgötarna var ju annars duktiga på att göra skrin och annat med karvsnitt.

    Comment


    • #3
      Har ett syskrin liknande Hirvis första och under det står ett namn och att det är gjort av en svensk herre på slutet av 1800talet. Då en bit har lossnat så verkar det som om att det inte är gjort av gediget trä utan att "karvsnittsbitarna" är gjorda för sig och sedan ditlimmade. Ska se om jag hittar det, ska plocka lite idag.
      Ju mer man tänker, desto mer inser man att det inte finns något enkelt svar./ Nalle Puh

      Comment


      • #4
        Jasså det heter arn Ulferic, som håller upp locket,men det är skuret i masivt trä, ser ut som ek, men det är det inte, mycke lättare trädslag

        Det målade är också lätt trä, ser inne i botten att det är små ihoplimmade brädor, även svartmålat blankt innuti, som utsidan, kommer från förfäder
        så några år är dom nog.
        Hirvi
        SVERIGE är en del av Dagsnäs Hornborgasjön! hemsida http://www.faglaviksglas.se/

        Comment

        Working...
        X