Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Glasbrukskuriosa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Glasbrukskuriosa

    Sitter och bläddrar i lite gamla glasbrukspapper från 30-talet och hittade denna nedteckning från Bromö Glasbruk.

    "Efter järnvägarnas tillkomst blev glasbruket allt mindre konkurrenskraftigt, och tillgreps då den förtvivlade åtgärden, under slutet av 1860-talet, att delvis upptaga tillverkningen av buteljer samtidigt med fönsterglastillverkningen samt i sammanhang härmed bygga ett bryggeri för att få verklig användning för dessa buteljer.
    Nu var undergången nära.
    Glasblåsarna arbetade flaskor mot timpenning och lär tillverkningen av flaskor visserligen hava hållit jämna steg med bryggeriets möjligheter att brygga öl, men detta dracks sedan samvetsgrant ur av törstiga glasblåsare."

    Undrar just vart tomflaskorna tog vägen? Kanske smälte man ner dem igen, de verkar ju inte ha lämnat glasbruket.

  • #2
    Läste nyss att vid Charlottenbergs glasbruk tillverkades endast stavar till ett patenterat tvättbräda.
    Någon som vet hur ett sådant tvättbräde ser ut?

    Comment


    • #3
      Jag har en liten bit av en sådan glas stav någonstans. Den är grön och har en ståltråd inom sig. Jag har även sett ett helt tvättbräde en gång. (har glömt var bra) men det var tydligt stämplat minns jag. Jag skall försöka leta reda på min lilla bit och fota den här framöver !
      Kommer jag med lösningen eller är jag bara en del av problemet ?

      Comment


      • #4
        Ser fram emot bild.

        Comment

        Working...
        X