Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Metallpuzzel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Metallpuzzel

    Click image for larger version

Name:	Metallpuzzlet.jpg
Views:	1
Size:	46,3 KB
ID:	639040

    Ända sedan jag för någon månad sedan äntligen städade min skrivbordslåda har den här konstiga tingesten, som jag fann då, legat på skrivbordet. Jag har för mig att det kallas metallpuzzel och det har förmodligen tillhört min äldre bror och legat kvar i lådan ett antal decennier.

    När jag nu lät det bli liggande på skrivbordet var nog tanken: "ah, det där löser jag nog lätt vid tillfälle".

    Iofs har jag nog aldrig varit road av metallpuzzelen min bror hade, tyckte nog redan som barn att det verkade vara ett meningslöst självplågeri, men innan jag ev någongång ändå försöker lösa det här vore det roligt veta om det faktiskt är ett KOMPLETT metallpuzzel - någon här som vet det?

    Berätta gärna också när det kan vara ifrån.

    Och kanske vill ni visa era...

  • #2
    Nej, jag tror inte att det är komplett. Metallpussel går ut på att man ska sära bitarna från varandra. Här går det visserligen att sära dem, men inte med knåp och trix, utan bara med handkraft. Hur den lösa biten sett ut kan jag inte gissa. Troligen var det för knepigt att få dit den igen, så delarna har kommit ifrån varandra.

    Comment

    Working...
    X