Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Sälja sportmemorabilia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Fråga: Sälja sportmemorabilia

    Hej på er

    Jag har fått i uppdrag av en vän att sälja hans sportmemorabilia. Det är RIKITGT mycket grejer (tror han har 22 flyttkartonger ungefär) och dessutom sällsynta saker (han har fått många gåvor från olika klubbar runt om i världen). En hel del är från England/Skottland/Irland och en del från Tyskland och Italien men även från Norden. För mig känns det givet att vända sig till ett auktionshus men vem säljer den här typen av memorabilia i Sverige (kanske man bör hitta någon utomlands)?

    Tacksam för hjälp på vägen om någon vet.

    /H

  • #2
    Känns som att du kommer få mycket mer betalt för detta overseas. Tror det var Kaptenen som berättade i någon tråd om hans försäljning av bla staffordshire hundar i England, som han fått ärva. Om han inte tittar in här, så kolla av med honom. Han har koll på det mesta.
    Pes är mitt google.

    Comment


    • #3
      Ursprungligen postat av wasistdas Visa inlägg
      Känns som att du kommer få mycket mer betalt för detta overseas. Tror det var Kaptenen som berättade i någon tråd om hans försäljning av bla staffordshire hundar i England, som han fått ärva. Om han inte tittar in här, så kolla av med honom. Han har koll på det mesta.
      Kim var det väl.
      I’m a real mean bitch!

      Comment


      • #4
        Hallå Hannuman,
        Samlarens eviga dilemma! Jag sålde min fars saling staffordshirefigurer på Christi´s,
        det är min enda erfarenhet av att sälja en samling. Har sett annonser i fackpressen från något förtag som påstår sig kunna placera samlingar, du kan ju kolla själv.

        Ett alternativ är att kontakta Samlarföreningen Nordstjernan i Stockholm. Dom har ganska bra koll på samlarna här hemma.

        Bäst betalt får du nog på E-bay, men det tarvar mycket arbete.

        Lycka till och so long...

        Comment


        • #5
          Ja, Kim var det!

          Föremålen från de brittiska öarna skall säljas i England.
          Bonhams Fine Art Auctioneers and Valuers: auctioneers of art, pictures, collectables and motor cars


          De nordiska kanske på Lauritz.com

          Comment


          • #6


            Hej allihop.

            Tack för alla svar, det var verkligen vad jag behövde. Nu skall vi se hur mycket arbete som jag orkar lägga ner. Nätet eller auktionshus Hur som helst så måste ju grejerna fraktas för att kunna säljas over seas så vi får se vad som händer. Tack för länken Kapten, jag skall ringa dem och se vad de kan tänkas vara intresserade av.

            Trevlig kväll på er.

            Comment


            • #7
              Stämmer Maria, mitt minne är som fisken i nemo ibland. Klara eller vad det var hon hette.
              Pes är mitt google.

              Comment

              Working...
              X