Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Logotypen Å på ett askfat av silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Logotypen Å på ett askfat av silver

    Egentligen platsar det här askfatet på avdelningen silver, eftersom den är av det materialet, men min fråga rör logotypen Å på undersidan.

    Är det Åhléns? var min första tanke, men det kan nog inte stämma eftersom fatet är stämplat 1955.
    Någon som vet bättre besked? Och om det kan röra sig om ett jubileum för en anställd eller företaget självt. Om det var för en anställd, borde inte då namnet också ha varit ingraverat?
    Kanske ger tillverkarens ort ett svar närmare sanningen?
    Stämplat MSA, M, kattfot, S och E9.

    Dåliga bilder i dåligt väder, men det får gå denna gång.
    Bifogade filer

  • #2
    Tillverkaren är
    MSA MALMÖ SILVER AB FÖRENINGSG 13 211 44 MALMÖ och stämpeln var registrerad 1954-1978.

    Comment


    • #3
      Bra, tack! Ingen formgivare känd?

      Företaget behöver nödvändigtvis inte ha befunnit sig i Malmö, utan varit beställd från annat håll. Kanske.
      Känner Du eller någon annan igen loggan?

      Comment


      • #4
        Visst måste det vara Åhléns logga!
        Cirkeln som sitter i kant med staplarna och inte sluter tätt!

        Lite logotyphistoria för Åhlén & Holm sedermera Åhléns finns att läsa här:

        "Genomgående för Åhlén & Holms logotyper sedan 1920-talet är att de bestått av företagsnamnet eller en förkortning därav, några särskilda symboler har inte använts. Under företagets första decennier skrev man namnet på ett flertal olika sätt och ett genomtänkt syfte fanns inte (bild 1). Senare växte en logotyp fram som med mindre variationer användes med större regelbundenhet (bild 2 och 6).

        I slutet av 1940-talet tycks Åhlén & Holm ha infört en ny enhetlig logotyp, som med sin mjukt formade stil passade väl in i tiden (bild 3). I början av nästkommande decennium byttes den ut mot en relativt enkel logotyp, vars förkortade företagsnamn, Åhléns, sågs på bl.a. Åhléns Citys varuhusfasad vid Sergels torg i Stockholm (bild 4)."


        Källa: http://www.mercurius.nu/skarp/index....=article&pic=1
        Last edited by simco; 2010-10-25, 10:14.

        Comment


        • #5
          Tänkte på Ådalen -31.
          Dessutom stämde ju 1956 in, tror inte just denna bok är relevant i
          askfatsmysteriet, men Ådalen och kravallerna skulle ju kunna vara det.
          25-år efter skotten kan man ju högtidlighållit minnet med ett möte av något slag, 1/2 stämmer ju inte däremot.
          Blommorna kanske är något åt Sosserosen hållet. Ibland får man vara långsökt om man till slut ska hitta rätt.
          Annars tänkte jag på någon kommun t.ex, finns det någon kommun på Å med liknande logga ?

          Comment

          Working...
          X