När och hur länge användes en sådan kruka? Vad vet man om Skandia konservfabriker i Göteborg? Allt jag minns är att den här krukan + en till utan text stod i min mosters stora skafferi omkring mitten av 1940-talet. Krukan är ganska tung och jag hittar inget märke i botten.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Konservburk
Collapse
X
-
Ta det lugnt, en fråga i tagetUrsprungligen postat av isatis Visa inläggDen här "såmaskinen" innehåller granfrön. Under vilken period användes den? Vad kallades den? Någon skogsman/kvinna som vet? Tycker att den är fin att titta på i alla fall.
jag vet hur ivrig man kan var, var inte så länge sedan
men ge folk en tid att svara på dina frågor
då får du utförliga svar , hoppas jagAtt man får va som man är,när man inte blev som man skulle...
Comment
-
Ursprungligen postat av isatis Visa inläggDen här "såmaskinen" innehåller granfrön. Under vilken period användes den? Vad kallades den? Någon skogsman/kvinna som vet? Tycker att den är fin att titta på i alla fall.
Bilder på den jag harAtt man får va som man är,när man inte blev som man skulle...
Comment
Comment