Hallå Äjth,
Den senaste invandraren i Pålles kennel är förvillande lik en Staffordshire, spaniel. Kreativt.
So long....
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Hundra hundar
Collapse
X
-
-
-
Hallå Pålle,Ursprungligen postat av Polsson Visa inläggTack för upplysningen, Rosa! När jag skrev mitt inlägg visste jag inte om tråden, men senare upptäckte jag den. Hade jag vetat att den redan fanns till, hade jag inte "lovat" att visa mina grindar med tanke på vilka fantastiska grindar som visas på tråden.
Blygsamhet är väl inget som kenneltecknar en trelleborgare. Hemmasnickrade grindar är de mest intressanta för då får man veta vad snickaren tänkte.
Välkommen och..so long.
Ps, Puss till Rosa.Last edited by Kim von Platen; 2010-11-17, 00:24.
Leave a comment:
-
Tack för upplysningen, Rosa! När jag skrev mitt inlägg visste jag inte om tråden, men senare upptäckte jag den. Hade jag vetat att den redan fanns till, hade jag inte "lovat" att visa mina grindar med tanke på vilka fantastiska grindar som visas på tråden.Ursprungligen postat av Rosa Visa inlägg
Leave a comment:
-
Kim har startat en för några dagar senUrsprungligen postat av Polsson Visa inlägg...Visst finns det grindar i Trelleborg och själv kan jag stoltsera med två hemmasnickrade dito. Så snart någon startar en grindtråd, ska jag visa dem trots att ingen kommer att bli imponerad....
http://www.precisensan.com/antikforu...ad.php?t=25296
Leave a comment:
-
KvP! Utan tvekan ser Ceasar en aning uttråkad ut och nog kan han behöva miljöombyte. Visst finns det grindar i Trelleborg och själv kan jag stoltsera med två hemmasnickrade dito. Så snart någon startar en grindtråd, ska jag visa dem trots att ingen kommer att bli imponerad. 15000, tyder på att hunden är populär - människans bästa vän!Ursprungligen postat av Kim von Platen Visa inläggHallå Pålle.
Tänk, din kennel har haft ca 15.000 besökare, nästan i klass med Ceasar. Nu kommer en och krafsar på grinden. "Efter ca 100 år på marmorsockel, under lampans ljus är jag 700 år gammal och tänkte börja ett nytt liv. Det här börjar bli trist", hälsar vovven Ceasar.
So long...
PS. Nog har ni väl grindar där nere i Trelleborg?
Leave a comment:
-
Hallå Pålle.
Tänk, din kennel har haft ca 15.000 besökare, nästan i klass med Ceasar. Nu kommer en och krafsar på grinden. "Efter ca 100 år på marmorsockel, under lampans ljus är jag 700 år gammal och tänkte börja ett nytt liv. Det här börjar bli trist", hälsar vovven Ceasar.
So long...
PS. Nog har ni väl grindar där nere i Trelleborg?
Leave a comment:
-
Vilka söta hundar, Kolmårdstrollet! Kommer att tänka på reklamen på teve där en liten hund får skula (=ta skydd från regn) under en stor.Ursprungligen postat av Kolmårdstrollet Visa inläggStor hund med liten hund. Tore Borg.
Leave a comment:
-
"Klokt folk är svårtstyrt", sägs det, och jag är övertygad om att det även gäller hundar.Ursprungligen postat av luchur Visa inläggInte bara till utseende.. har aldrig varit med om maken till hund att hitta på ofog här hemma
Tack o lov så börjar det lugna ned sig.
Vi brukar jämföra Balder med en afrikansk vildhund och Tyra med en dingo här hemma
Last edited by Polsson; 2010-10-17, 00:47.
Leave a comment:
-
Inte bara till utseende.. har aldrig varit med om maken till hund att hitta på ofog här hemmaUrsprungligen postat av Polsson Visa inläggTyra är en personlighet utan dess like, tycker jag. Påminner väldigt mycket om en vildhund med de stora, "vaksamma" öronen. Pinschern är naturligtvis inte fy skam.
Tack o lov så börjar det lugna ned sig.
Vi brukar jämföra Balder med en afrikansk vildhund och Tyra med en dingo här hemma
Leave a comment:
-
Tyra är en personlighet utan dess like, tycker jag. Påminner väldigt mycket om en vildhund med de stora, "vaksamma" öronen. Pinschern är naturligtvis inte fy skam.Ursprungligen postat av luchur Visa inläggHar ju helt glömt bort att visa nytillskottet i familjen
Tyra har dock hunit fylla 8 månader och är en blandning av Fransk Bulldog och Vit Herdehund. Här flankerad av Balder 3 år, Fralla / Dvärgpincher.
Leave a comment:
-
Jag väntar med spänning!Ursprungligen postat av Kim von Platen Visa inlägg
Hallå Staffordshire,
Du frågar i elfte timmen. Jag ärvde jyckarna efter min mor nyligen men avstod. Kan kolla om dom är sålda eller inte. Skickar ett privat meddelande. So long
Last edited by Staffordshire; 2010-10-14, 17:26.
Leave a comment:
-
Tack för att du tycker om mina sötnosar! Förhoppningsvis så skall deras i framtiden planerade avkommor bli ultimataUrsprungligen postat av Lars F Visa inläggHej luchur!
Vilka härliga jyckar. Ibland blir blandraser förbaskat snygga, som dina.
Hittade denne häromdan, som kan ha liiite likhet med din "stora lilla".
Ha det.
/Lars
Ja det finns en likhet med Tyra där
Leave a comment:
Leave a comment: