Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Lite från gårdagen.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Lite från gårdagen.

    Gårdagen blev lyckad sett från min horisont och intresse.
    Några små bord. Alltid bra att ha. Några tavlor. Lite glas. Lite blandat. Hittade desutom en mortel i kalksten att försöka trycka in bland de som tidigare köpts. Är lite tokig i små börd. Lätta att placera lite här och där.
    Bifogade filer

  • #2
    Finga grejor.
    Det mörka bordet till vänster ser intressant ut.
    Är det ett klaffbord?

    Comment


    • #3
      Blå och Gul porslins/keramikfigurer som ligger ner. Vad är det?
      Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

      Comment


      • #4
        Var en föreningen som hade loppis. De hade fått in en hel del både äldre och nyare möbler. Är som sagt lite lite tokig i små nätta bord. Lätta att placera och flytta runt. Det svarta är ett klaffbord med porslinstrissor och svarvade ben. Får inte plats så mycket på det men jag tyckte det var trevligt.
        Det gula och blå är väggtavlor från Steninge. Ser mest ut som en pepparkasgubbe och gumma. Har varir tunnsått med fynd ett tag så det blev nog så att jag köpte på mig lite i överkant.

        Comment


        • #5
          Min avatar köptes inte i går men ändå. Damen är målad på ett fat av kaffefats storlek. Ganska välgjord. Väggdamen däremot är från gårdagen. Okänt ursprung, antagligen tysk. Finns några siffror. Höjd 38 cm. I urnan som hom håller är det nog meningen att en blomma skall placeras. Tillägg. Snarare är det väl så att urnan står vid hennes fötter
          Bifogade filer

          Comment


          • #6
            Vad göms för trevligt bland flaskorna då?

            Comment


            • #7
              Inga sällsyntheter E.B. Har bara tittat på dom som hastigast. Några Årnäsare och lite annat. Har loppis på gården en helg på sommaren. Sålde i somras en hel del flaskor så jag tyckte att det var lämpligt att ha ett liten buffert till nästa sommar..
              Bifogade filer

              Comment


              • #8
                Ursprungligen postat av Ulferic Visa inlägg
                Inga sällsyntheter E.B. Har bara tittat på dom som hastigast. Några Årnäsare och lite annat. Har loppis på gården en helg på sommaren. Sålde i somras en hel del flaskor så jag tyckte att det var lämpligt att ha ett liten buffert till nästa sommar..
                I och för sig vet jag inte vilken del av Sverige du bor Ulferic men det vore ju kul att veta vilken helg du har din gårdsloppis. Har för mig att vi var ett gäng forumister som skulle campa i trädgård i Somras men det blev väl aldrig av
                Mitt arbete är så hemligt att jag inte själv vet vad jag gör

                Comment

                Working...
                X