Jag skulle nog tro att den kan vara lite äldre.
Fjädervågarna slår igenom på 1890-talet, när stålfjädrarna blivit så pass bra och billiga att de fungerar i enklare vågar - som affärsvågar dög de ju inte.
De äldsta har oftast tavlan i koppar, men runt 1900 brukar de flesta få emaljerad tavla.
De flesta brukar ha skala både för skålpund och kilo som den här - gamla skålpundet hängde ju med länge.
Materialet på skålen kanske ger ett indicium- oftast mässing eller förtennt bleckplåt innan förnicklat och förkromat slår igenom. Tycker det ser ut som den här vågen har lite jugenddrag. Jag skulle nog ha gissat att den är gjord på 10- eller 20-talet. Men visst, den kan kanske vara så sen som på 30-talet också.
Stavningen på visartavlan kanske säger en del modern eller gammal? Visserligen såg vi ju E.B.:s flaska med gammelstavning från 30-talet - men den har troligen haft helt oförändrat tyck sedan 1800-talet. Jag tror t.o.m. att produktionen kanske varit liten och att man tryckt upp ettiketter för ganska mycket pengar som sedan använts under en längre tid.
Hittade inte heller någon upplysning om när Carlbergs verktygsfabrik var verksam.
håller med FBQ att den kan vara äldre men hittade inget om fabriken i norrköping men vet att vågar från andra tillverkare från 1920-30 talen ser ut ungefär som denna våg
behandla mig bra så behandlar jag dig bättre behandla mig illa skyll dig själv.citerat av R.S.B.
Hittade detta!
http://www.metropol.se/auctions/detail.asp?og={B07BA1F3-387F-11D7-AA21-000102A05E17}
Och den länken vill inte funka!
Sök i Google på Trio, hushållsvåg det första jag fick fram var från Auktionshuset Metropol.
Comment