Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Vad är det här för grunka?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Vad är det här för grunka?

    Går helt bet på den här mojängen. Känns som en märklig form av plast, kan det vara bakelit? (kanske är jag helt ute och seglar på den punkten).

    Fanns med en hoper med kontorsmaterial och liknande från en gammal bokhandel. Har suttit och kikat på dessa tänger men jag kan för mitt liv inte komma på något användningsområde. Någon som vet vad det är?
    Bifogade filer

  • #2
    Något liknande grej vet jag att man klämde fast på telefonluren (den gamla svarta modellen) för att kunna "klämma" fast luren vid axeln och inte behöva hålla i den. Var väldigt obekvämt och inte något bra för man satt snett tills man fick ont
    DG

    Comment


    • #3
      Huuu, det låter inte alls bekvämt... kan ju mycket väl vara en sån, stämmer väl med försändelsens innehåll i övrigt, det var ju bara kontorsgrejjer från en bokhandel... då borde den gå att hitta i en gammal katalog nu när jag har lite att gå på. Skall testa det här spåret! Tack så hjärtligt!

      Comment


      • #4
        Instämmer helt med LasseC. Avsedda för telefonluren.
        Riktigt läskiga ser de ut.
        "Att veta när man vet något och att veta när man inte vet något, det är kunskap."
        Konfucius

        Comment


        • #5
          Sitter och letar för att se om jag kan hitta grunkan i häggström och johanssons katalog från 1946-1947 (grossistkatalog för handlare, måste nästan visa hotet på förstasidan, visst är det charmigt?) , där finns allt möjligt i den... tidsmässigt borde det kanske stämma rätt väl med den här eller skall jag leta i annan typ av katalog och årgång måntro? Vad kan de heta??
          Bifogade filer

          Comment

          Working...
          X