Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Same brosch?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Same brosch?

    Jag undrar vad några stämplarna betyder på en brosch som jag har ärvt? Har hört att det är en gammal samebrosch. Någon som kan hjälpa mig? Stämplarna lyder: HoL F E7 och ett bakåt vänt E. Vet någon vem HL är eller hur jag kan finna information om detta. Vilken ort är F? Och vad betyder det bakåtvända E:t?

    Tacksam för lite hjälp på traven
    Last edited by Suzanne; 2008-01-27, 19:59.

  • #2
    Suzanne, jag kan bara hjälpa till med att "E7" när det står som det antagligen gör på din brosch (tätt intill varann, med stort E), är en årsbeteckning för 1907.

    Comment


    • #3
      Tack. Vem eller vart kan man söka sig för att eventuellt få svar?

      Comment


      • #4
        Finns det silver stämplar,,tre kronoroch S för silver? Antar att det är silver kan ha fel

        Comment


        • #5
          Du kan inte lägga in bild, det är ju väldigt svårt att säga att den är svensk utan att se stämplarna. Många dräktsmycken kommer från skåne eller Norge, men som sagt det går bara att gissa utan bild

          Comment


          • #6
            Stämplar

            En bild på smycket och stämplarna skulle kunna vara till hjälp. Är inte hemma just nu så jag har inte tillgång till min litteratur, men jag kan återkomma när jag vet mer.

            Comment

            Working...
            X