Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Guldring med grön sten

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Guldring med grön sten

    Kan någon säja vad det är för sten i den här ringen? Svårt att få till rättvisande färger på bild men stenen är mörkt grön. Jag undrar om det bara är en glasbit eftersom den har lite skador. Det som talar mot det är ju att det är en guldring märkt med, vad jag tolkar till stads och mästarstämpel, förutom kattfoten, årtalsmärkning och 18K stämpel och att stenen verkar vara lite arbetad. Vem har gjort den och var? Har den något värde, mer än affektionsvärdet?
    Bifogade filer
    ¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

  • #2
    Din ring är om jag tolkar stämplarna rätt gjord av firman Tre G Svensson och Alexandersson, 1937 i Göteborg. Stenens färg antyder att det är fråga om grön turmalin eller glas, båda relativt vanliga att se i ädelmetallringar vid den här tiden. Mer än så kan jag inte säga utan att granska stenen närmare. I vilket fall som helst så är modellen omodern och av en vanlig typ, och stenen är för mörk för huvuddelen av den moderna smyckepubliken, så värdet är dessvärre inte särskilt högt, även om ringen ser mycket solid ut. Runt en tusenlapp i runda slängar.

    Comment


    • #3
      Tackar Jung Kee. Men årtalet har du nog sett fel, det står L9, men det är inte lätt att se i den vinkeln! 1961 stämmer också med historien bakom, min far fick den av min mor 1962. Roligt att veta var den kommer ifrån iaf.
      Har du några bra tips på nätsidor med stämplar eller är det bara böcker som gäller?
      Bifogade filer
      ¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

      Comment


      • #4
        Ah på så vis! Tyckte att det stod L8, men L9 stämmer bättre med ringen i stort. I så fall är sannolikheten hög att det är en turmalin i ringen, då det var en mycket populär sten i herringar vid den tiden. Men även då cirkulerade en hel del glas, så om du vill veta säkert så bör du gå till en gemmolog med ringen, även om det inte påverkar värdet i någon högre grad.

        Det svenska ädelmetallkontrollorganet (whew! långt ord!) Swedac har en hel del utmärkt information på sin hemsida, www.swedac.se, däribland en mästarstämpeldatabas med alla stämplar registrerade efter 1912. De före dess får man söka sig in i litteraturen för att utröna.

        Comment


        • #5
          På 70-talets början hade jag en ring period, var en del som din, kanske för 450:-
          den billigaste 350:-, guldet hade då hoppat upp något.

          Comment


          • #6
            Jag tippar att stenen är en zirkon.Att stenen har lite skador kan ha att göra med att just grön zirkon innehåller lite radioaktiv thorium och uran, vilket så småningom bryter ner kristallstrukturen. (Detta enligt "Gemstones" av Cally Hall)

            Comment

            Working...
            X