Är det någon som vet vad detta är för bruksstämpel?
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Vad är detta för bruksstämpel? (Järn)
Collapse
X
-
I en gammal stämpelbok från 1779 finns en stämpel med ett W i en ring. Där står brukets namn som Eskilstuna, Klosters socken, Södermanland. Just då 1779 hette bruksägaren Hallen. Kanske det kan stämma på ditt föremål, men det fanns flera bruk som stämplade W utan ring runt om.
-
Ursprungligen postat av Ironman Visa inläggI en gammal stämpelbok från 1779 finns en stämpel med ett W i en ring. Där står brukets namn som Eskilstuna, Klosters socken, Södermanland. Just då 1779 hette bruksägaren Hallen. Kanske det kan stämma på ditt föremål, men det fanns flera bruk som stämplade W utan ring runt om.Last edited by Ironman; 2018-08-23, 17:47.
Comment
-
Thunafors bruk (Eskilstuna), Klosters socken och Södermanlands län i en nyare stämpelbok.
Last edited by prylsnubben; 2018-08-23, 19:52.
Comment
-
Ursprungligen postat av Ironman Visa inläggI en gammal stämpelbok från 1779 finns en stämpel med ett W i en ring. Där står brukets namn som Eskilstuna, Klosters socken, Södermanland. Just då 1779 hette bruksägaren Hallen. Kanske det kan stämma på ditt föremål, men det fanns flera bruk som stämplade W utan ring runt om.Tack så mycket för era svar!Ursprungligen postat av prylsnubben Visa inläggThunafors bruk (Eskilstuna), Klosters socken och Södermanlands län i en nyare stämpelbok.
https://eskilskallan.eskilstuna.se/items/show/63068
Så ringen ses som hel ring trots att den i boken är gjort med prickar?
Ja hittade också många stämplar med W men ingen som kändes rätt.
Comment
Comment