Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Japansk sabel - märkt ???????

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Japansk sabel - märkt ???????

    Tror att det här är en sabel. Den är hur som helst märkt. På ena sidan en flagga med en sol i, två japanska tecken och 30453. På andra sidan är det två rader med japanska tecken. Vet inget om den så all information är välkommen. Ålder mm mm.

    Tack på förhand.
    Bifogade filer

  • #2
    Jag tror det är en japansk officerssabel m/1886. Den ser lite risig ut tycker jag. Bladet skall vara blankpolerat bl a. Har sett såna på e-bay för ganska små pengar. Modellen är från 1800-talet men jag antar att den har använts långt in på 1900-talet......
    Nej, det är inget loppspel.

    Comment


    • #3
      Det är varken eller utan en helt nutida KINESISK efterapning
      avsedd för den godtrogna och dåligt informerade
      västerländksa marknaden.
      Ledsen över att behöva hålla i yxan.

      Comment


      • #4
        Du kan ju ge ett bättre svar än att det är en kinesisk kopia. Du skriver inte varför det skulle vara det så jag skulle gärna vilja höra lite underlag till ditt svar.

        Comment


        • #5
          Ursprungligen postat av Mochens_gubbe Visa inlägg
          Jag tror det är en japansk officerssabel m/1886. Den ser lite risig ut tycker jag. Bladet skall vara blankpolerat bl a. Har sett såna på e-bay för ganska små pengar. Modellen är från 1800-talet men jag antar att den har använts långt in på 1900-talet......
          Den som äger den har oljat in den, därför är bladet så mörkt (det kanske man inte ska göra). Vet du varför den har siffror i bladet och om dom står för nåt speciellt?

          Comment


          • #6
            Det är en KINESISK efterapning - (ingen kopia av något i verklighten existerande japanskt vapen) - därför att kinserna ser (OBS presens) möjligheter till ekonomiska vinster i att tillverka objekt som påminner om den gamla japanska vapenarsenalen, och att sälja dessa efterrapningar på marknader i Europa och Amerika.
            Detta är en massrörelse av högt driven industriell kapacitet som översvämmar marknaden med allehanda vapenobjekt, en del mycket välgjorda och en del sämre. (ditt tillhör den senare kategorin)
            Siffrorna på klingan finns där för att öka trovärdighten och för att få betraktaren att koncentrera fukus till att fundera över vad dessa siffror kan betyda - iställer för att se helheten med kritiska ögon.

            Japanerna hade siffror på vissa av sina klingor, dessa var stansade, inte etsade som på denna. I det fallet var siffrorna ett tillverkarrelaterat serienummer.

            Det spelar egentligen ingen roll om du oljar in klingan eller inte, det varken förbättrar eller försämrar föremålets status.

            Jag är fortfarande ledsen över att behöva hålla i yxan, men du kan trösta dig med att du inte är ensam om att ha gått på en av dessa "China-specials", det finns sannolikt tusentals därute bara här i Sverige. Snart nog kommer det säkert någon till ditt försvar som också har köpt en slik i god tro och inte heller gillar min sågning.
            Last edited by HgF; 2008-12-15, 16:14.

            Comment


            • #7
              Intressant information. Har nu varit inne på ebay och kollat på avslutade auktioner och då finns det många gamla sablar där som säljs från Kina, jag antar att de är äkta då de har sina nummer stansade inte etsade som min sabel.

              Comment


              • #8
                Jag har nu kollat lite lätt på Tradera under rubriken "Svärd" - där det finns ett antal objekt som påstås vara "Katana" etc eller av japanskt ursprung. Till och med ett vapen som är mycket likt ditt - som påstäs vara ett japanskt officerssvärd från andra välrlskriget. (Hoppas att det inte är ditt!).
                ALLT DETTA ÄR FEL!
                FEL!
                SJUFALT FEL!
                Samtliga auktioner där bilderna är tillräckligt bra för att kunna avgöra ursprunget är det frågan om KINESISKA kopior, och sannolikt är det så även där bilderna är för mörka eller otydliga för att säkert kunna avgöra ursprunget.

                Här en länk till en av Traderaauktionern - den som liknar din: http://www.tradera.com/Antik_Japansk...ktion-80207591
                Last edited by HgF; 2008-12-15, 20:16.

                Comment


                • #9
                  Jo nog är det samma sabel här som på tradera t o m min info om vad det vore om det vore äkta finns med. Roligt att bli refererad till när det gäller ett ämne som jag egentligen inte vet ett smack om men lite fult.....
                  Nej, det är inget loppspel.

                  Comment


                  • #10
                    Jag kan inte tro att det är Malin1982 som bär sig så f-b-nnat dumt åt - Att först skriva hit och fråga, sedan fortsäta att köra på fel spår.
                    Så korkad är ingen!

                    Det är just den typen av bedrägerier som gör att Tradera mer och mer blir en soptiopp och som skadar Tradera oerhört mycket.

                    Det vore ju klädsamt om Malin1982 hörde av sig här och snarast och dementrade misstankarna.

                    Comment


                    • #11
                      För det första. Svärdet är inte mitt så jag vet inte om det finns på auktion. Det står längre upp att det inte är jag som äger det. För det andra har jag frågat en som är mer kunnig än alla andra här på PES och han sa att alla svärd inte är stansade. Många kopior är dock stansade (och dom kommer från Kina).
                      Han hade varit på en vapenauktion i Sverige där dom sålde sablar då en som var japansk inte var stansad och gick för en summa som talar för sig självt att den inte är en kopia. Jag ville bara kolla om ni visste nåt mer intressant om svärdet men det enda ni slänger ur era käftar är skit. Oproffessionellt. Sista gången jag skrev hit och frågade om nåt.

                      Comment


                      • #12
                        I vilket fall så är det lite dålig stil av den som äger svärdet att sälja sabeln som äkta när nu han/hon har läst här att det är en förfalskning. Oprofessionellt??? Ja vill man ha professionell hjälp kanske man skall vända sig någon annanstans än till ett nätforum.
                        Nej, det är inget loppspel.

                        Comment


                        • #13
                          Ursprungligen postat av malin1982 Visa inlägg
                          För det första. Svärdet är inte mitt så jag vet inte om det finns på auktion. Det står längre upp att det inte är jag som äger det. För det andra har jag frågat en som är mer kunnig än alla andra här på PES och han sa att alla svärd inte är stansade. Många kopior är dock stansade (och dom kommer från Kina).
                          Han hade varit på en vapenauktion i Sverige där dom sålde sablar då en som var japansk inte var stansad och gick för en summa som talar för sig självt att den inte är en kopia. Jag ville bara kolla om ni visste nåt mer intressant om svärdet men det enda ni slänger ur era käftar är skit. Oproffessionellt. Sista gången jag skrev hit och frågade om nåt.
                          DU SNACKAR EN MASSSA STRUNT MALIN - och du gör samma misstag som kineserna att försöka flytta fokus från vad det handla om, att med berått mod prångla ut saker på Tradera under medvetet falsk beskrivning, till en massa jidder om stansat eller inte stansat. Det har inte med saken att göra. Snacka inte om saker som du inte vet något om!

                          Varför ställer du frågor här när du inte accepterar svaret utan måste ljuga in dig i ett hörn och förlora all heder och ära? Jag tycker ditt uppförande är omoget och barnsligt. Ryck upp dig tjejen, annars kommer du att få betydande svårigheter i framtiden.

                          Objektet du frågar om är nyligen tillverkat i Kina.

                          Det existerar inte någon japansk förebild som ser ut som objektet du frågar om utan det är ett löst designat fantasiobjekt.

                          Här flyttar du fokus igen genom att skylla ifrån dig på någon "expert" som du säger att du har talat med. Vilken praktlögn! Dessa kinesiska fantasikopior är mycket välkända bland alla i branschen - även bland dem som inte är experter.

                          Även de två andra blankvapenen, som bjuds ut av samma Traderasäljare som detta svärd, är rent nonsens.
                          Last edited by HgF; 2008-12-16, 12:06.

                          Comment


                          • #14
                            Lite grann till Malins försvar är att hon inte är ensam om att ha hamnat i den kinesiska drakens klor. I stort sett varje auktionsfirma i Sveriga och världen är och har varit insyltade i denna hantering.

                            De flesta har dock lärt sig läxan, t ex Sthlm:s auktionsverk, Auktionskompaniet, Metropol och många firmor ute i landet. Nätauktionsfirmorna lär sig aldrig och vill inte lära sig. Och på Göteborgs auktionsverk trampar man på i ullstrumporna med ett litet sortiment dylika just nu.

                            I detta nu finns chansen att lära sig lite om detta vapensortiment, som kommer att finnas på marknaden i eviga tider framåt. Att inte veta är ingen skam - men att sätta sig på tvären och vägra att lära sig, det är stor synd och skam.

                            Comment


                            • #15
                              Stansad japansk sabel....håhåh jaja, bland de enda japanska sablar som jag kan komma ihåg har stansade serienummer så är det de serietillverkade NCO "katanorna", och de masskopieras givetvis oxå i Kina, tyvärr måste sägas att de börjar bli rikigt rikigt bra kopior dessa dagar....



                              dålig kopia på NCO "katana".

                              Det är precis som Hgf säger, rent junk inte ens värt skrotvärdet av metallen.
                              Expertern som du hänvisar till är allt annat än expert när det gäller japanska blankvapen...Den är inte bara ett kinestillverkat svärd, det är grymt fullt sånt oxå.
                              Kan om jag får ork placera in lite bilder på mina japanska svärd här så får Malin se klassskillnaden...
                              Last edited by Patrikd; 2008-12-22, 09:24.

                              Comment

                              Working...
                              X