Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Fjärilsvas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Fjärilsvas

    Denna lilla vas ramlade ner över mig för ett tag sedan och jag försöker hitta någon form av ursprung. Rubriken "övriga skandinavien" är väl bara en chansning, det finns ju ingen rubrik för "Okänt ursprung". Vasen är helt omärkt med fjärilarna i relief. Om jag skulle gissa så kanske Danmark på urprung, den känns i varje fall inte riktigt svensk i sin färg. Ålder då? Fjärilar var ju populärt under jugendtiden, vet inte om denna är så gammal, kanske? Godset är inte porslin men rätt så "hårt". Någon som sett liknande som kan ge mig lite hjälp på traven?
    Bifogade filer

  • #2
    Påminner om Höganäs i bottnen men sen är det lite mer diskutabelt.
    Är lite för satt resp. inte tillräckligt satt för att vara "riktig" jugend.

    Comment


    • #3
      Ursprungligen postat av 766
      Påminner om Höganäs i bottnen men sen är det lite mer diskutabelt.
      Är lite för satt resp. inte tillräckligt satt för att vara "riktig" jugend.
      "Provinsjugend" kanske skulle vara en adekvat benämning?
      "Att veta när man vet något och att veta när man inte vet något, det är kunskap."
      Konfucius

      Comment


      • #4
        Googlade på "provinsjugend". Tror att jag hittat på en alldeles egen term.
        "Att veta när man vet något och att veta när man inte vet något, det är kunskap."
        Konfucius

        Comment


        • #5
          Det är finfint B.. här har vi en gosse med framåtanda och ingen sopprot.
          Fåt tillägga en stor gyllene solskensskalle.

          Comment


          • #6
            Vitt gods, ganska platt glasyr, ganska simpelt modellerade fjärilar. Mycket svårt! Troligen inte norden, utan snarare västeuropa. Kan vara rätt gammal även om jag först tänkte 1980-tal.

            Comment


            • #7
              Ganska så precis så resonerade jag när jag såg vasen PeterS När jag tog tag i den så fick jag känslan att den kan ha en del ålder, "bra slitage" på undersidan. Västeuropa, varför inte.

              Comment


              • #8
                Äntligen så kanske vi kan lägga denna vas som identifierat ufo, eller??? Kollade in keramikauktionen i Helsingborgs katalog och där med utrop 184 så finns en vas med samma form men utförd i lite annan teknik. Frågan är nu om inte detta är en Höganäsare i varje fall, eller kan min vara en förebild som Höganäs apat efter eller är det tvärtom. Oj, nu blev det rörigt, det kanske inte blev någon klarhet i varje fall. Jo förresten, nu vet vi ju att Höganäs gjort denna form i varje fall, så lite bättre blev det!!

                Comment

                Working...
                X