Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Silver England. 1700-tal?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Silver England. 1700-tal?

    Sambon har handlat sig en tekanna och har försökt tyda de slitna stämplarna. England sterling silver är klart, men sedan...? Gregoriansk - Birmingham, möjligen sent 1700-tal? vill ni räta ut frågetecknen?
    Bifogade filer
    Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

  • #2
    Georgiansk är den! Kanske uppiffad under 1800-talet med dekoren.

    Jag saknar stämplar. Jag tror att jag ser tre stämplar, men det borde ha varit fem.
    Var är Birminghams ankare och årsbokstav?

    Comment


    • #3
      IET är J E Terry & Co i London och utan årtalsbokstav ca 1820 och därför tror jag inte längre att den är uppiffad.

      Jag är fortfarande mycket osäker, den nedan visade stämpelbilden visar företagets stämpling 1825. Denna stämpel visas också i min referenslitteratur, som säger att den är registrerad 1818 och den är som Du ser inte exakt likadan.

      Kungahuvudet är inte detsamma. Denna variant kom 1822 och din version är tidigare.

      Den borde vara stämplad i locket. Hittar du några stämplar där?
      Bifogade filer
      Last edited by Kaptenen; 2009-05-08, 00:21. Anledning: Lagt till bild

      Comment


      • #4
        IET kan det ju mkt väl stå. Stämplarna är även mkt små, ca 2.5 mm höga bara. De engelska stämplar jag sett från mitten av 1800-talet hav varit betydligt större, både bredare och högre. Nej, det finns inga stämplar i locket.
        Sambon hade sina aningar om en stämpel som användes ca 1780 och fram till 1810-20 någonting, det var därför + krusidullet som fick oss in på 1700-talet. Det verkar inte helt omöjligt, eller..
        Bifogade filer
        Last edited by Äjth; 2009-05-08, 08:56.
        Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

        Comment


        • #5
          Tack för svar om kannan. Jag är Äjth:s sambo. Kannan verkar ha blivit polerad många gånger genom åren. Insidan av locket upplever jag att de lagt ytterligare ett lager silver på samt även ett par lagningar på ovansidan. En av de små blommorna är bara som en silver plump på ovansidan medan man kan ana hur den såg ut på insidan. Kanske är det därför jag inte kan hitta några stämplar där?
          Vet någon av er om det går att göra något åt pipen som har fått sig en kyss så den är lite intryckt? och om det är väldigt dyrt att göra sådant eller kanske olämpligt???
          Har jag fattat det rätt om ni tror att kannan är Gregoriansk men sannolikt från tidigt 1800-tal, då med tanke på dekoren?

          Comment


          • #6
            Jag förmodar att det är Sovereign's head (duty mark, skattestämpel), som Din sambo har gått efter och mycket riktigt ser den ut som den här under perioden 1786-1821.

            Det kan finnas ett skäl till att mästarstämpeln ser ut som den gör och det skulle kunna var att den inte var rengjord och att något har fastnat mellan nedre delen på E och kanten.

            Det märkliga är ända varför årtalsbokstav och stadsstämpel saknas, då engelsmännen är ganska noggranna vad gäller sin stämpling.

            Att datera utifrån stil till 1786-1800, skulle innebära ett problem, eftersom vi då bör noggrannt ta i betraktning att dekoren förmodligen inte är samtida utan har tillkommit senare för att kannan ska se mer modern ut. Vi ska komma ihåg att 1790-talssilvret var slätt och hade stora fria blanka ytor, ibland med en "bright cut" dekor eller så bara ett vapen eller ägarmonogram. Formen (drum-shaped) förekommer under hela perioden 1786-1821, men är den avgjort mest populära under slutet av 1700-talet. Med nya former under 1800-talet minskar populariteten och denna form blir då allt mer dekorerad, vilket innebär att en datering runt 1815-20 skulle kunna innebära att dekorationen är samtida.

            Comment


            • #7
              Satt och skrev när du svarade Linda.

              Stämpeln i locket, som jag tror bör vara en mästarstämpel kan vara bortsliten. Ett ytterliggare ställe att titta på är vingmuttern till lockknoppen som jag i vissa fall har sett har varit stämplad.

              Ja, min uppfattning är att den är tillverkad av tidigare nämnda firma J. E. Terry & Co i London även om stämpeln skiljer sig en del från den som är registrerad 1818, men det finns kanske andra alternativ till tillverkare (osäkerheten bygger på skillnad vad gäller stämpel och avsaknad av årsbokstav och stadsstämpel).

              Vad gäller den intyckta pipen, tror jag inte att det skulle bli alltför kostsamt att få den vidgjord. Problemet är kanske snarare vem som gör det och ska göra det. Jag lämnade in en skål som hade fått en buckla för en ca fem år sedan och det kostade 200 kr.
              Last edited by Kaptenen; 2009-05-08, 12:52.

              Comment


              • #8
                Det smygande lejonet finns på vingmuttern, inget annat. Skruven är oxå i silver!!!
                Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

                Comment


                • #9
                  formålet skal være stemplet. Mester, tax mark, by, lion passant + år. Men løsdele behøver ikke fuld stempling. En løsdel (et låg) behøver strengt taget kun sølvstemplerne (kontrolstempler)

                  Comment


                  • #10
                    Kaptenen är du säker att det är IET?
                    Jag tittar på Äjths stämplar och tycker det ser ut som två åtskillda bokstavsstämplar en med I och en lite svårläsligt - det mellan dem kan möjligen vara en femte stämpel - en ortsstämpel...
                    Tycker det ser ut som kanten på E:et och den andra bokstavsstämpeln har en avsiktligt mot varandra avgränsad form....

                    Annars är jag ju usel på engelskt silver, så jag har inget eget förslag att komma med.

                    Comment


                    • #11
                      prøv med et billede kun at stempel - så bliver det større og man kan manipulere.

                      Comment


                      • #12
                        Längst upp i tråden finns stämplarna i största, bästa storlek.
                        Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

                        Comment


                        • #13
                          Ja det så jeg godt, men jeg får ikke noget ud af det. ==> ved at vende og dreje stempel - belyse på forskellig vis ==> så kan man se andre ting i navnestempel.
                          Navne stempel er det 1 stempel eller er det 2 ? er det sådan, at det kun består af 2 bogstaver eller er det hele kun et stempel så navnestempel består af 3 bogstaver.
                          Det er den proces jeg foreslår alternative billeder af.

                          Comment


                          • #14
                            Vi har vänt och vridit på stämpeln, men oavsett belysning eller vinklar är det enda man kan se, det som finns på översta bilden av stämpeln. IET är högst troligt att det står. Tre stämplar är det, inte fler och IET står inom samma ram.
                            Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

                            Comment


                            • #15
                              Lånade din bild för att visa vad jag menar...

                              Tycker fortfarande att det finns tydliga kanter runt de båda siffrorna i stämpeln.
                              Bifogade filer

                              Comment

                              Working...
                              X