Hittade denna på loppis idag! En rolig liten ask där man kan dra ut en inre del, vilket resulterar i att huvud och ben förflyttas mellan kropparna och figurerna ändrar utseende. Har aldrig sett en sådan förut, men det kanske beror på min ringa ålder. Någon som känner igen dessa lådor? Kan den vara värdefull för en samlare?



Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Disneypryl
Collapse
X
-
Utan att på något sätt vara kännare får jag intrycket att denna pryl kanske är bortåt 50 år gammal eller mer och i rätt gott skick. Nog skulle jag tro att samlare av Disney-relaterat skulle vara bra sugna på att bli ägare till den!Ursprungligen postat av hankypanky Visa inläggHittade denna på loppis idag! En rolig liten ask där man kan dra ut en inre del, vilket resulterar i att huvud och ben förflyttas mellan kropparna och figurerna ändrar utseende. Har aldrig sett en sådan förut, men det kanske beror på min ringa ålder. Någon som känner igen dessa lådor? Kan den vara värdefull för en samlare?
[ATTACH]126108[/ATTACH][ATTACH]126107[/ATTACH][ATTACH]126109[/ATTACH][ATTACH]126110[/ATTACH]
-
Där ser man, vad roligt! Trodde det bara var en leksak, därför åt jag upp chokladen som jag trodde nåt barn lagt i....Ursprungligen postat av Svärdsfalla Visa inläggDet är en tysk chokladask från 50-talet. http://www.ebay.com/itm/rare-vintage...-/271082015176
Hade säkert varit värdefull med chokladen kvar....
Skämt åsido,trodde inte den var så "rare"! Men en fråga: kollade länken, och enligt den gick den för 99.99 dollar? Eller är det motsvarande "köppris" på tradera?
Comment
Comment