Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

E Schwab?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • E Schwab?

    Jag har en samling tryckta blad av en E Schwab. Motiv från Södermanland, säkert inget värde i dem. Men jag undrar om någon vet något om konstnären?

  • #2
    Det hade varit spännande om du kunde ta ett foto av något av motiven. Jag tror att det kan vara Eigil Schwab (1882-1952). http://sv.wikipedia.org/wiki/Eigil_Schwab

    Comment


    • #3
      Eigil Schwab

      Tack för svaret!

      Jag lägger ut några bilder. Motiv från Penningby slott, Spelviks kyrka och Rosenberg, Björnlunda.
      Bifogade filer

      Comment


      • #4
        Från Wikipedia
        Eigil Vilhelm Schwab, född den 28 mars 1882 i Stockholm, död där den 4 juli 1952, var en svensk konstnär, målare, grafiker, illustratör och skämttecknare.

        Schwab studerade vid Konstindustriella skolan i Stockholm samt vid Konstakademien. Han har utfört ett flertal affischer, bokomslag och tidningsteckningar samt illustrationerna till Fridas bok och Ådalens poesi samt i bokverket "Sverige". Han började sin bana som porträttmålare men övergick tidigt till att bli politisk-satirisk och skämttecknare i tidningarna Söndags-Nisse, Naggen och Lutfisken. Under senare är ägnade han sig huvudsakligen åt landskaps- och stilleben-måleri. Schwab är representerad på Nationalmuseum i Stockholm och Statens porträttsamling, Gripsholms slott m.fl. Han utnämndes till professor 1939.

        Schwab var gift tre gånger; den första med Ebba Hellsten, den andra med Anna Axén och den tredje med Runa Lindahl. Det första äktenskapet var barnlöst; i det andra föddes sonen Per Schwab och i det tredje Tulla Schwab-Andersson och Christer Schwab.

        jag har själv åtminstone 10 tryck av hans Akvareller. Tänker der fins massor, så värdiet är icke eksisterande, när bortses ifrån att han skicklig.
        mvh

        Comment


        • #5
          E Schwab

          Tack för info. Ja visst var han skicklig.

          Comment

          Working...
          X