Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Vem är konstnären? Motiv: Man med hund på huvudet. 32/40

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Fråga: Vem är konstnären? Motiv: Man med hund på huvudet. 32/40

    Jag söker namnet på konstnären till detta verk. Och hoppas att det finns någon där ute som vet och kan hjälpa mig. Jag har inte lyckats hitta någon signatur, men i högra hörnet är den numrerad 32/40. Väldigt tacksam för svar.
    Bifogade filer

  • #2
    Har du öppnat ramen och tagit bort passpartouten och tittat under efter signatur ?
    http://gilasgrotta.blogspot.com/

    Comment


    • #3
      Jag har tagit bort passpartouten och inte hittat någon signatur på baksidan. Jag funderar på om det kan stå något på mannens ärm.

      Comment


      • #4
        Kul bild tycker jag. Kan det vara en torrnålsgravyr? Finns det fördjupningar efter en plåt i pappret?
        Jag letar febrilt i minnesbanken för jag tycker mig känna igen stilen, men det närmsta jag kommer är Hans Wigert och det kan definitivt vara fel.

        Comment


        • #5
          Ursprungligen postat av Chrissan22 Visa inlägg
          Jag har tagit bort passpartouten och inte hittat någon signatur på baksidan. Jag funderar på om det kan stå något på mannens ärm.
          Kanske kan det stå något under 32/40?
          Gud gjorde några perfekta huvuden,
          resten satte han hår på.

          Comment


          • #6
            Det som är på armen ser ut som en mygg, men titta där jag har ritat med rött där tycker jag det står något
            Bifogade filer
            --eller hur det nu va.

            Comment

            Working...
            X