Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Tallrik Malmö

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Tallrik Malmö

    Jag har en tallrik som jag funderar kring. Som man kan se är den enbart stämplad ”Malmö”, någon ytterligare oläslig symbol, ”76” samt tre blå prickar.
    Är detta en tallrik där man ”missat” stämpla Rörstrand, Gustavsberg eller annat?

    Med vänlig hälsning, Ljung

  • #2
    Visserligen använde Gustavsberg sig av ett i stort sett identiskt mönster, men denna tallrik kommer från Malmö Porslinsfabrik. Den otydliga symbolen under ordet Malmö är en grip. Din tallrik är märkt 76, den är tillverkad 1876. Det finns inte mycket bevarat från Malmö porslinsfabrik. Ett museiföremål!



    En tallrik från Malmö Porslinsfabrik:
    https://emp-web-84.zetcom.ch/eMP/eMuseumPlus?service=ExternalInterface&module=artis t&objectId=1025​​
    Last edited by Eskil; 2024-04-28, 12:07.

    Comment


    • #3
      Oj, nu rös jag till! Vad spännande!
      Vad ska jag nu göra med denna? Ska den lämnas till museum kanske? Eller ska jag bara njuta av att ha den? Kan tillägga att den är i fantastiskt skick. Det som kan ses som sprickor är bara glasyren som krackelerat lite.
      Stort tack till dig Eskil för att du delar med dig av din kunskap och all information du tagit dig tid att hitta!
      Last edited by Ljung; 2024-04-28, 15:07.

      Comment

      Working...
      X