Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Engelsk tallrik

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Engelsk tallrik

    Har funderingar om denna tallrik. Har 4st. Alla i samma fina skick. Mest funderar jag på färgen. Finns ju Blå, rosa och mullberry. Jag är inte haj på färger. Men visst är detta mullberry? Funderar ochså om tallrikarnas ålder. Hittar inte det. O hittar inget om vem tillverkaren är. Men hittar hutlösa priser på dessa tallrikar. Mullberry är tokigt mkt dyrare än andra färger. Varför är det så?

    Click image for larger version

Name:	100_2220.jpg
Views:	1
Size:	135,4 KB
ID:	649347Click image for larger version

Name:	100_2224.jpg
Views:	1
Size:	20,1 KB
ID:	649348

  • #2
    Blått och Mulberry är ju starkeldsfärger (som dessutom är flytande, eller halvflytande), medan rosa(röd) och den här lila är senare uppfinningar. Jag skulle tro att purple eller plum är en bättre benämning på färgen.

    Just den flytande förmågan brukar vara mer eftertraktat av köparna.

    Skulle tippa att den här är från 1930-50-tal ungefär. Eventuellt så sent som 1980-tal. Svårt att säga säkert, för jag känner inte igen stämpeln.

    Comment


    • #3
      Använde man sig verkligen av registreringsnumret så länge i stämplarna tro Peter?

      Comment


      • #4
        Ja, jag blev lika överraskad som Du, E.B, men även inpå 1960-talet användes registreringsnumren:

        Comment


        • #5
          Det var som rackarns, tackar Gideon!

          Comment

          Working...
          X