Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

HJÄLP! 2 stämpelfrågor [ID: Edme Samson et Cie, Frankrike; oid]

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • HJÄLP! 2 stämpelfrågor [ID: Edme Samson et Cie, Frankrike; oid]

    1/ jag har försökt hitta Samson keramik/porslin men det finns inte speciellt mycket

    undrar, det är en teburk, efter märkningen: hur gammal kan den vara? ev värde?
    jag har aldrig hört talas om detta märke, men det betyder ingenting, det finns även mycket annat som jag inte hört talas om

    2/ AR dresden, en till tedosa.
    dock inte DEN "AR" men vilken?
    ha-ha, vi ska dricka te
    Bifogade filer
    Last edited by Kaptenen; 2011-03-09, 19:09.

  • #2
    Eftersom just denna Samson-stämpel, vad jag förstått, har använts på kopior kinesiskt exportporslin, skulle jag önska att se en bra bild på tedosan.

    AR brukar i Dresden sammanhang kopplas till August den starke - Augustus Rex. Helena Wolfsohn har använt sig av AR-monogram som liknar Meissens, men under 1880-90-talet förde Meissen en kampanj mot alla firmor som renommésnyltade på varumärket. Formen på tedosan ser ut som 1900+-10 år, men jag hade uppskattat en detaljbild på blomsterdekoren.

    Comment


    • #3
      TACK kaptenen du är en klippa

      här kommer kanske bättre/större bilder
      Bifogade filer

      Comment


      • #4
        Tedosan ser ut som jag hade föreställt mig den. Färgställningen med lila och järnrött är ganska typisk för de föremål som man ser på den svenska marknaden och här bör det vara tal om kopior på kinesiskt exportporslin från 1700-talets två sista decennier. Då är de "ormskinnsliknande" lila dekorfälten vanliga.

        Jag har funderat lite på den runda förhållandevis stora "guldkladden" på den andra teburken och undrar om det inte är ett porslinsdekorationsföretag som köpt in vita burkar från en porslinstillverkare och målat över tillverkarstämpeln.

        Här är en relevant fråga! Här beskrivs kladden av frågeställaren som en guldros.

        Dresden Porcelain - Pottery Mark Query:- I was given a complete set (12) of Dresden china. The marking at the bottom of each piece says Dresden made in
        Last edited by Kaptenen; 2010-10-28, 18:55.

        Comment


        • #5
          jag är inte så kunnig

          men om något har "för mycket av deg goda" då blir jag lite försiktig.
          kvalitetsporslin brukar inte överdriva sina utsmyckningar, dessutom bokstäver A-R jag vet inte, det lät för bra.

          Den andra tedosen, samson jag vet ingenting om, har aldrig sett, tyckte bara det var lite lustigt att det kom upp just på forumet och jag snubblar över en som påstås vara samson

          är det chinesisk? eller fransk eller?
          alltså originalet

          Comment


          • #6
            Edme Samson et Cie i Frankrike var och är berömt för sina reproduktioner av porslin från Kina, Japan och de berömda europeiska porslinstillverkarna. Ibland kan Samsons produkter vara lika dyra eller dyrare än originalen. När man gjorde din tedosa sneglade man på ett original från 1700-talets slut från Kina. Men eftersom originaltedosan var ämnad för export kan mönstret ha funnits redan tidigare på europeiskt porslin. Blomstergirlangerna är ju helt klart europeiska.

            Vad gäller Dresdendosan så fanns det under 1800-talets senare hälft över 200 porslinsdekorationsfirmor i staden Dresden.
            Last edited by Kaptenen; 2010-10-28, 19:19.

            Comment


            • #7
              ebay

              givetvis man hittar ett o annat på ebay

              en som liknar denna tedosa:


              och en farlig massa stämplar som är nästan lika
              men nästan skjuter ingen...

              bilderna 1-2 och 4-5 hör ihop
              bild nr 3 är bara en stämpel bland många andra
              Bifogade filer

              Comment


              • #8
                Jag tror aldrig att Du kommer att finna exakt samma stämpel. Du får tro på mig att tedosan är från Samson. Här exempel på liknande dekor http://www.millersantiquesguide.com/...celain-table-/

                Här har du ett exempel på det lila "ormskinnsfältet" från en kinesisk exportporslinsskål från slutet av 1700-talet med mandarindekor som jag fyndade på Degeberga i år.
                Bifogade filer
                Last edited by Kaptenen; 2010-10-28, 19:53.

                Comment


                • #9
                  tack igen Kaptenen

                  man lär sig
                  tills man dör

                  Comment

                  Working...
                  X