Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Berit Ternell

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Berit Ternell

    Jag har 4 st koppar av Berit Ternell. Den heter Allè har ett nr 66125, fatet 11614.

    Jag har letat efter just denna kopp på webben och hittar serien Allè men

    min ser inte ut så som det jag hittar, det finns drag som påminner om dom men ändå inte.

    Finns det 2 olika motiv på allè?

    Skulle vara roligt om någon vet lite mer om dessa koppar, vilket år dom är

    tillverkade, om det finns något värde i dom.
    Bifogade filer
    Last edited by anti75; 2008-03-13, 09:27.

  • #2
    Jag ska kolla om det står nåt i Gefleporslin, jag har den inte framför mig just nu dock. Modellen på din kopp heter E i alla fall så mycket vet jag. Din koppmodell tror jag är lite tidigare än den den man hittar vanligtvis, den modellen heter EF.

    Det är inte helt ovanligt att man hittar flera dekorer med samma namn men olika utseende, och dessutom hittar man ofta samma dekor, i en eller annan variant - ofta lite modifierade, på olika modeller av koppar. Av erfarenhet kan jag säga att det finns många modeller och dekorer som inte finns upptagna i Gefle-porslin...
    http://www.porslinsbloggen.se/

    Comment


    • #3
      Kul att någon svarade så fort, väntar spänt på om du hittar något i boken.

      /MVH Anti

      Comment


      • #4
        Hoppas verkligen att Tallen kom hem ordentlig igår Han glömde nog att kolla i boken iaf, så nu tog jag fram boken och hittade följande:
        Alle, AU, 1959-71, handmålat i grönt och blått. B.Ternell.

        Här är modellen AU men Tallen kan nog det här, och här är det väl som han påpekar inte riktigt kompletta uppgifter. Själv kan jag inte hålla ordning på modellerna.

        Comment


        • #5
          Japp, jag kom inte ens iväg om sanningen ska fram...två småingar med magsjuka hemma gjorde att jag inte riktigt hade tid med boken...

          ...men som vanligt har Liljerik rätt, detta är allt man kan hitta i Gefle-porslin. Detta beskriver din dekor tror jag och jag tror dessutom att man lagt ihop tillverkningen av två olika Allé-dekoren vad gäller åren. Jag har inte hittat några så sena E-koppar, de flesta slutade tillverkas i mitten av 60-talet vad jag kunnat se. En lite modifierad AU-modell har jag kunnat hitta i slutet av 60-talet och början av 70-talet (71), men då bara tekoppar.

          Den "andra" Allé-dekoren är ju i grönt och svart och finns inte alls med i boken vad jag kunnat se, förutom om den nu kan tänkas ingå i årtalen ovan som jag misstänker.

          Tittar man bland bordsserviserna ser man samma beskrivning och årtal som för kopparna, och modellangivelsen BDR, vilken tyder på en lite senare tillverkning (60-70-tal). Kopparna till denna är ofta modell EF. Föregångaren inom bordserviserna, modell BD (50-60-tal) kan man ofta hitta tillsammans med koppar i modellerna E och AU.

          Summa summarum: Dina koppar i modell E är troligen tillverkade i början av 60-talet, dekoren troligen designad av Berit Ternell och modellen är definitivt designad av Sven Eric Skawonius.

          Värdet är svårt att sia om, det enklaste är att du lägger ut dem till försäljning till lämpligt utgångspris på någon auktions-sajt på internet om du vill sälja dem (namnger inga av konkurrensskäl, men du hittar ju säkert några!!!)

          Hoppas detta hjälpte dig en lite bit på väg i alla fall!
          http://www.porslinsbloggen.se/

          Comment


          • #6
            Jag tittar en gång till på dina koppar och då funderar jag på om jag inte sa fel vad gäller modellen, den kan vara AU istället för E

            Jag har en då en fråga, ser det ut som om sidan på koppen är helt rak, eller svänger den lite i toppen? Om sidan är helt rak är det AU och om den är lite svängd överst är modellen E.

            Hur stora är kopparna förresten? Diametern på överkanten och på fatet är bra mått för att bestämma om det är kaffe- eller tekoppar. Kaffekopparna har diametern ca 7,5 och fatet 13,5 cm, medan tekopparna har måtten 9,5 respektive 15,5 cm
            http://www.porslinsbloggen.se/

            Comment


            • #7
              Sen hittade jag en bild på koppar i den andra Allé-dekoren och fick backa igen gällande modellen...just i denna dekor var kopparna tillverkade i modellen BD...rätt ska vara rätt
              Bifogade filer
              http://www.porslinsbloggen.se/

              Comment


              • #8
                Hej, kalas i helgen så har inte hunnit titta på detta.

                Koppen är rak och 7,5 com i diam 6,5 cm hög.

                Vad innebär det att en kopp är au eller e osv?

                Har tänkt att sälja mina 4 koppar men vill veta ett ca värde var kan man få reda på detta?

                Comment


                • #9
                  Då är det kaffekoppar i modellen AU, kaffekopparna är ca 7,5cm i diameter och 6,5 cm höga, fatet är ca 13,5 cm i diameter. Tekopparna är 9,5 cm, 8cm, fatet 15,5 cm.

                  Enklast kan man säga att Gefle använder en enkel stigande seriebeteckning (till skillnad från vissa fabriker som hade modellnamn som knöt an till en person, t.ex. Gustavsberg) på de olika modellerna; A, B, C, D etc.....AB, AF, AU....BD....E, EA, EF, etc. Först hade man en bokstav, sen blev det två när en inte räckte, de sista modellerna har t.o.m. tre bokstäver BDR t.ex.

                  Beteckningarna är något som vi *fanatiker* använder för att känna igen grejerna...

                  Angående att sälja och priser, skickar jag ett privat meddelande så slipper vi göra reklam för auktionssidor och liknande här!
                  http://www.porslinsbloggen.se/

                  Comment


                  • #10
                    Tack Tallen jag ska göra som du rekomenderade.

                    Glad påsk på er alla och tack för hjälpen med alfabetet

                    Comment

                    Working...
                    X