Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Är detta UE?
Collapse
X
-
Tack Eva! Fanns det någon på Alingsås keramik som signerade GB? Har googlat men finner ingen som stämmer in och inte heller några liknande objekt, men det är en till som har föreslagit Alingsås keramik så jag antar att de har gjort något snarlikt någon gång.
Comment
-
Kan vara Bromma Keramik
Vita prickar i glasyren tycks vara något som går igen http://precisensan.com/antikforum/sh...Bromma-Keramik
Comment
-
Så länge man inte hittar en likadan vas, etikettmärkt eller signerad så blir det ju gissningar. Det finns ett flertal keramikverkstäder som skulle kunnat ha gjort en vas av den här typen, tex Laholm/Jani Keramik m fl.
En formgivare, som har initialerna GB, är Greta Billander från Tällberg keramik, fast det känns inte heller som det riktigt stämmer, men här är i alla fall en vas, med vissa likheter, som hon har gjort:
Comment
Comment