Jag har tagit över min farmors Lidköpings-Rörstrandsservis, som (då Rörstrand tillverkade den) heter "Zenta". Min servis har tre olika stämplar, men likadan dekor. Stämpelvariant 1: ALP Lidköping 382 42; Stämpelvariant 2: Rörstrand-Lidköping 421 42; Stämpelvariant 3; Rörstrand Sverige 431 "ZENTA" 42. Det vore mycket intressant att få veta formgivaren till "min" servis och om någon vet under vilka år den tillverkades?
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Zenta
Collapse
X
-
Svårt med Lidköpings dekorer
Hel
Du har ju ändå ett namn att gå efter. Jag har en väldig fin tallrik märkt som din, men inget namn, skulle tro att den tillv mellan 30-40 talet o då tillverkade, som du ju skrev Lidköping sina alster
På Rörstrand, men med sina stämplar.
Jag skickade in ett kort av min tallrik till Rörstrands museum, som är trevliga o tillmötesgående, o hjälper en i den mån de kan, även med Lidköping, man får bara ha lite tålamod
Min hade en stämpel, som du hade med, kom inte ihåg vilken av de, ALP, den "vanliga stämpeln" om man kan säga så.
Efter några veckor fick jag ett trevligt mejl, men pga att det inte fanns namn, var det omöjligt att finna den, uppskrivningen av namn var tydligen inte den bästa hos Lidköpings register.
Om jag vore du skulle jag skicka in ett närbild på en tallrik både fram o baksida samt ett foto samlat som ovan,jag tror att du får svar på din undran o även när tidsmässigt
Lycka till!!
annestig
-
Tack för svaren!
Jag har precis lyssnat på tipset och skickat in bilderna till Rörstrands museum.
När mina delar till servisen är tillverkad, vet jag ju genom stämplingen...men jag skulle vilja veta under vilka år den modellen tillverkades, gärna också när den formgavs och vem som formgav den. Precis dessa frågor ställde jag till museet, men det kan ju vara någon här som sitter inne med information och kunskap.
Comment
Comment