Marianne Westman - men vad heter dekoren?
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Marianne Westman - men vad heter dekoren?
Collapse
X
-
Nej, det är en nyans i blått.Ursprungligen postat av engelsson Visa inläggE det två blåa nyanser?? Finns nåt som heter Mira Mare eller liknande
Comment
-
I väntan på strikelines stämpelbild, lägger jag in en bild på min mortel som borde vara ateljeproduktion, och tillhöra samma serie?
Den har mörkblå dekor och är vit-gråaktig i godset. Undrar lite över skillnaden på ateljegodset och det massproducerade?
Stämplades de på olika sätt?
Mvh Simco
Comment
-
Strikeline: Då är det som Peter säger Blue pot.
Simco. Morteln tillhör atelje produktionen, det ser du eftersom den har ateljesolen under.
De är alltså inte samma serie. Mycket av ateljeproduktionen går just i blått och vitt.
Ateljen användes som en möjlighet för MW (samt andra) att göra en massa olika saker. De som blev riktigt populära började att serietillverkas. De är fortfarande så att de har ateljesolen under.
Det som är så roligt för oss som sammlar MW är just att det finns vissa exemplar som endast gjordes i en mycket liten upplaga och i vissa fall finns det de som bara gjordes i ett enda exemplar.
Morteln verkar vara just en populär artikel då den finns i flera olika storlekar och man ser den ofta tycker jag.
Saknar själv den i samlingen har endast skålen men ingen stöt. En halv mortel är ingen hel mortel som man säger
Comment
-
Tusen tack helenagbg!
För ett uttömligt svar och information.
Jag har ingen vidare koll på MW:s produktion.
Om jag förstår rätt så djupstämplades inte serieproduktionen?
Förstår att det måste vara jättespännande att hitta ovanliga eller t.o.m unika föremål.
Hoppas att du hittar några rariteter!
Mvh Simco
Comment
-
Hej Helena och Simco,
"Ateljésolen" användes även vid serieproduktion, man hade dessvärre ingen vidare systematik på stämplingarna. På motsvarande sätt kan helt unika prylar ha likadana stämplar som serieproducerade saker. Det är således alltid en utmaning att härleda unikiteten i Westmans produktion. Det låter dock troligt att djupstämplade grejer alltid var ateljéproducerade?R-man
Comment
-
helenagbg & R-man!
Tack för upplysningarna om stämplingen.
Det är svårt med Rörstrands serier och formgivare i allmänhet tycker jag.
Rörstrand verkar inte själva ha någon vidare koll eller förteckningar. Ett bra exempel är Herta Bengtssons serie "Blå eld", där det diskuterades livligt om den fanns i grönt. Tur att det finns entusiaster och samlare som försöker reda ut begreppen.
Trevlig valborg!
Comment
Comment