Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Kaffekanna Gustavsberg ca 1900

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Kaffekanna Gustavsberg ca 1900

    Någon som vet vad dekoren har för namn, eller nummer rättare sagt? Stämpeln är otydlig. Övrig information är också intressant. Locket är nog inte det ursprungliga även om det ser bra ut på kannan. Har inga stora förväntningar när det gäller information men hoppas går ju alltid. Köpt på ett loppis i Kristianstad i Juli för 50 kr. Dekoren är grön och inte så mörk som den blev på bilden och av någon anledning ville inte guldet riktigt fastna så bra på bild.
    Bifogade filer

  • #2
    En ovanlig modell på kannan, kan det vara modell PA? Den borde gå att spåra i gamla priskuranter så man kan se om locket verkar vara det rätta, vilket inte är helt osannolikt.
    Har inte sett dekoren förut.

    Comment


    • #3
      Några priskuranter är tyvärr ingenting jag har liggandes hemma även om jag planerat att införskaffa. Det hade ju varit underbart om de fanns online.

      Det skiljer hela två cm mellan hålet och lockets underdel. Hade inte passformen varit så dålig så hade jag aldrig misstänkt att det skulle vara fel lock. Till utseendet är den ju annars som klippt och skuren.

      Hade tänkt mig att den borde haft ett lock av den här typen. Se bild (från Google/Tradera).
      Bifogade filer

      Comment

      Working...
      X