Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Väggtavla Uppland

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Väggtavla Uppland

    Fick denna av en granne för ett tag sedan. Men går bet på vad det är efter mkt googlande. Någon som vet när o vem som gjort den?

    Stämpeln från baksidan är med i ett hörn

    Click image for larger version

Name:	100_2058.jpg
Views:	1
Size:	99,8 KB
ID:	644490

  • #2
    Signaturen på din väggtavla är HE för Heinz Erret, som tidigare hade målat Argenta-gods på Gustavsberg. Enligt uppgift var tavlorna i produktion under 1980-talet.


    Comment


    • #3
      Tackar o bockar som djupast Kaptenen!!! Lika träffsäker som vanligt!!

      Comment


      • #4
        Hallo Mr,
        Tilläggas kan väl att kungsliljan är Upplands landskapsblomma och väldigt sällsynt i norra roslagens famn. So long...

        Comment


        • #5
          Här på Storängsudd (Värmdö) finns den "en masse".
          Bifogade filer

          Comment


          • #6
            Helt ärligt. Dom har jag nog aldrig sett. Får ta mig en liten tur i sommar o beundra dom! Inte så långt från nacka till värmdö

            Comment


            • #7
              På Kungsängen, söder om Uppsala, finns de i massor! Helt klart värt en egen resa när det är dags. Dessa har givit namnet åt blomman och de anses vara utvandrade från Botaniska trädgården. De är alltså inte ursprungliga i Sverige utan införda. Av den anlöedningen känns det lite extra konstigt att de fått bli landskapsblomma.

              Comment

              Working...
              X