En av tumreglarna som finns är att för att glas med hänkel ska vara äldre än ca 1870 så ska örat vara omvänt, dvs med den tunnare fastsättningen längst ned.
Enligt tumregeln så borde den vara före 1870. Sedan att bestämma mer exakt är väl att gräva sig ner i priskuranter och se när de kommer och försvinner. Tyvärr så har jag inga kuranter.
Modellen är ju ganska vanlig, men jag har sen tidigare ingen med denna hänkel, så det känns roligt. Har tyvärr inte heller priskuranter i överflöd. Det finns en liten rackarei Kostas kurant 1855 betecknad som mugg, kupige med grep el. möjligen punschglas kupig . Intill förvandling lika. Det som skiljer är då det låga nedre fästet för "min" mugg. På bild ser hänkeln ut att vara fäst en bit ovanför basen och gärna m. en liten utsvängning ist. f. som här - dikt an.
Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...
Ställ kameran lite längre ifrån och zooma in optiskt. Ta gärna bilden i makroläget.
Endast en lampa bakifrån, ljuskäglan lite längre från bakgrunden. Ljuskäglan gärna i överkant på föremålet.
Kameran på autoläget. Stående på stativ, ta bilden med självutlösaren.
Småländska tips!
Gud gjorde några perfekta huvuden,
resten satte han hår på.
Comment