Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Glaslampa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Glaslampa

    Vill veta så mycket som möjligt om denna lampa. Det står Engshyttan Nybro.
    Ålder, formgivare ev värde.
    Last edited by Molle; 2008-03-15, 08:46.

  • #2
    Svårt att se hur Din lampfot ser ut. Är det svart glas i den?.
    Engshyttan startades 1915 av Fabrikör Engström Hyttan kallades då Nybro Glasfabrik Han avled 1922 och sterbhuset drev hyttan till 1927 då den las ner
    Men 1934 började ett antal företagsamma personer i Nybro inbjuda till teckning av aktier i Aktiobolaget Engshyttan Man antog alltså namnet efter fabrikör Engström. Glasbruket tillverkade pressat glas, armaturer samt en del hushållsaglas. Skriften jag har sträcker sig fram till 1954. Jag vet inte för ögonbliket hur länge som arbetet fortsatte på Engshyttan.
    DG

    Comment


    • #3
      Det ser ut att vara glas i foten om det kan vara till nån hjälp för mej. Jag kanske skulle lagt in ett större foto på lampan. Vet knappt hur man gör men får försöka om det kan bli lättare.
      Last edited by Molle; 2008-02-24, 19:34.

      Comment


      • #4
        Du får nog försöka att få till ett bättre foto. Kanske bara på foten/kulan. Om det är Engshyttan måste det ju vara glas tycker jag. Hur är den märkt?
        DG

        Comment


        • #5
          Nu kommer det nya bilder. Den enda märkning som finns är på kupan. Undertill finns inget utom rester av dubbelhäftande tejp. Foten är av glas. Klarnar det??
          Bifogade filer
          Last edited by Molle; 2008-03-15, 12:07.

          Comment


          • #6
            Nog ser det ut att vara så alltid. Syramatterat glas (som din lampfot) gjordes ganska mycket på Engshyttan. Tippar på 40talet, +- lite åt vart håll.
            En fin lampfot, tycker jag.
            Formgivare och värde kan jag inte hjälpa dig med.
            Gud gjorde några perfekta huvuden,
            resten satte han hår på.

            Comment


            • #7
              Detta är första gången jag ser denna etikett fr. Engshyttan! Tack Molle!
              Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

              Comment


              • #8
                Håller med Sladden Engshyttan gjorde mycket av denna typ av glas. Svart och syramatterat Slingan kanske inte var så vanlig. Ålder kan jag nog hålla med om.
                Jag håller också med Dig Äjth att det var kul att se etiketten. Jag tror inte jag sett den förut.
                DG

                Comment


                • #9
                  Tack alla för all denna information.Och jag kanske har bidragit till något nytt.
                  Last edited by Molle; 2008-02-25, 22:30.

                  Comment

                  Working...
                  X