Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Lådefynd idag.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Lådefynd idag.

    Fick idag ett städryck, i låda n:r 3 uppifrån i diskbänkshurtsen låg denna häringa skåla. Är det Sellbergs som gäller eller finns det samlare på sådant här gods. Som kuriosa vore det roligt att veta ungefärlig ålder på objektet. Man får en tanke på 1960-talet?
    Bifogade filer
    --I de blindas rike är den enögde kung.--

  • #2
    Verkar vara en perfekt grötskål

    Comment


    • #3
      Hej!

      Är etiketten guldfärgad med blå text.....Från 1940-talet..Förekom även under 1950-talet. Halvkristall.
      Enligt en bok om Kostas historia.

      Pjotr

      Comment


      • #4
        Vad är det för storlek?
        Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

        Comment


        • #5
          Ber om ursäkt, ibland glömmer man det självklara.
          Skålens diameter längst upp är 127 mm.Höjden är 57 mm.
          Detta är exakt samma som 5 resp. 2 1/4 tum. Körde man med tum på glasbruken så pass länge eller är det slumpen som behagar leka lite? Etiketten ser "silvrig" ut med KOSTA i mörkt blått.
          --I de blindas rike är den enögde kung.--

          Comment


          • #6
            Skålen är tillverkad vid Kosta glasbruk och kom i produktion omkring 1950, den betecknas med namnet Boston och 130 mm. Den återfinns i bl.a. Kostas produktkatalog med pressglas.

            Comment


            • #7
              Tack för svar! Vad farao, då kan ju skålen vara tillverkad under samma år jag föddes. Sannolikt har skålen ett något högre antikvärde?
              --I de blindas rike är den enögde kung.--

              Comment

              Working...
              X