Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Cedersbergs?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Cedersbergs?

    Fick med mig tre glas från Linde hem. Tycker att de är riktigt härliga. Detta är fullt med småblåsor, de andra ser inte så ut. Omvikt kant, lätt grönton och en gravyr som gjordes på Cedersberg. Nu är ju frågan om de kan vara därifrån? Du som antagligen hållit i dem T.N, vad tror du?
    Bifogade filer

  • #2
    Enligt mig så var dessa tre bland dom bästa på auktionen, mycket fin glasmassa och färgton var själv med och bjöd på dom. Har sett dylika graveringar som sägs ha kommit från Kosta också så det är nog väldigt svårt men det är bara att gratulera till fina glas.

    Comment


    • #3
      Då tyckte vi ganska lika då T.N. Jag sparade i princip allt krut till dessa, trodde inte jag skulle få dem ändå med tanke på de priser som var. Det var en glad överraskning när Janne ringde, speciellt när han ringde två dygn senare än vad han egentligen skulle. Många bruk gjorde väl i princip lika mönster, så det är svårt att bestämma tillverkningen. Tror att det var i Kulturen 53 som jag så exakt detta mönster på ett glas som de skrev var från Cedersberg.

      Comment

      Working...
      X