Dessa skrin har Du väl sett, apropå Gullaskruf........
Dessa är ju oerhört snygga. Minimalistiska och stilrena. Minns att jag såg en sådan i grönt i en antiktidning för några år sedan och hoppades att man skulle springa på någin sådan på loppis någon gång. En sådan tedosa vid sidan om en Hortus-kruka, det skulle vara fint det!
Kul med sammanställningen av tedosorna! Såg att den enda som inte hade fylld propp var min "Gullaskruv"-tedosa, tror att den är äldre.
Tack Tingeling! Jag håller med om att din och Kaptenens m.fl. tedosor ser ut att vara äldre. Din dosa ser ut att ha en trevlig manganton samt att det är fint med slipningarna. Undrar vilka glasbruk förutom Gullaskruf som tillverkat dem i Sverige om de tillverkats här före vill säga.
Här kommer mitt bidrag med tedosor. "Gullaskruf"-dosan har ju visats tidigare, men inte den andra dosan, som är mindre; 12,5 cm hög med proppen och 8,5 cm bred.
Comment