Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Ta bort målarfärg på glas?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Fråga: Ta bort målarfärg på glas?

    Hej, jag har ett gammalt glasflöte i klarglas som är målat i orange. Färgen har flagnat och är ful. Jag vill ta bort färgen men är lite feg av mig. Är det någon som har varit modig och provat med färgborttagningsmedel eller har något annat tips att leverera? Så tackar jag och säkert flera på förhand.
    Har ni provat något som absolut inte funkade så tala gärna om det så den inte spricker i onödan om jag ska frilansa själv med nåt medel....
    Last edited by viol; 2011-06-03, 13:26.
    Man ska leta efter det roliga i livet, det tråkiga får man ändå.

  • #2
    Jag är ingen expert. Men har lyckats rätt bra med att skrapa med hjälp av en halvslö kniv.

    Comment


    • #3
      Ett vanligt rakblad med tejp på den ena halvan där man håller funkar bra. Den orangea färgen kan vara blymönja och då är vi på tillvarons giftiga sida. Bundet i påmålad och torkad färg är blyoxid ganska ofarlig men när den kommer lös - t ex i form av avskrapad färg - då blir den plötsligt mycket farligt för människan och miljön.

      Comment


      • #4
        Tag en ganska stor plastpåse. Ställ en skål med thinner i påsen. In med glasprylen. Slut till påsen. Låt stå över natten. Sedan kan du tvätta bort de flesta färger. Slipper skrapa och sprida giftiga oxider.
        Gud gjorde några perfekta huvuden,
        resten satte han hår på.

        Comment


        • #5
          Blymönja på glas förekommer inte, bara på metall. Och varför skulle det behövas? Glas rostar inte.
          Att skrapa med kniv på glas, är inte att rekommendera - det blir märken om man tar i för hårt. Annars duger det att torrskrapa, även om man får pensla med färgborttagningsmedel efteråt eller gnugga med thinner i en trasselklutt.

          Jag skulle ta dagens ganska svaga (den var starkare förr), vattenlösliga färgborttagningsmedel och stryka brett, en remsa i taget. Hur brett avgör Du själv, det är en kladdighetsfråga.
          Vänta i en timme och sedan dra bort den upplösta färgen med trasselklutt med thinner däri - utomhus. Om det behövs, upprepa och gå vidare runtom.

          Den norska varianten malingsfjerner från Duxola http://www.agerup.no/Default.aspx?ID=230 är den bästa hittills, men irriterar huden om man är oförsiktig. Ta Beckers mesiga sort, om Du har tid och tålamod.

          Visa gärna några bilder på flötet.

          Såg nu att Sladden kommit med ett nytt förslag, och det har jag faktiskt inte provat.
          Kan fungera.

          Comment


          • #6
            Varning, ni kommer att hava begär till detta flöte....

            Tackar allihop för alla svar!!
            Jag hade tänkt att skicka in bilder när flötet var rengjort, men så kom jag på att det kanske är bäst att skicka in bilder redan nu ifall flötet går sönder. Det är ett fint gammalt flöte med en "hatt" på och puntelmärke. Jag kan inte gissa ålder men ni vet säkert så sjung gärna ut.

            Första bilden blev randig men ni ser ju vad det är för typ av flöte iaf.
            Bifogade filer
            Man ska leta efter det roliga i livet, det tråkiga får man ändå.

            Comment


            • #7
              Fin!
              Det är inga problem med den, bara ett lager färg - så på en eftermiddag (läs lång fikapaus) blir flötet som "nytt" igen.

              Comment


              • #8
                Använd vanlig kaustiksoda, färgen ramlar av direkt och det är inte skadligt för glaset. Blanda enligt anvisning på förpackningen och skölj av med vatten efteråt.

                Comment


                • #9
                  Ursprungligen postat av Legion Visa inlägg
                  Använd vanlig kaustiksoda, färgen ramlar av direkt och det är inte skadligt för glaset. Blanda enligt anvisning på förpackningen och skölj av med vatten efteråt.
                  Nej, jag skulle inte använda det. Glaset kan spricka, eftersom lösningen blir varm.

                  Comment


                  • #10
                    Ursprungligen postat av Gideon Visa inlägg
                    Nej, jag skulle inte använda det. Glaset kan spricka, eftersom lösningen blir varm.
                    http://home.swipnet.se/Restaurering/rest/rengor.htm
                    Jag har använt kaustiksoda många gånger och visst blir det lite varmt men inte så att glas spricker.

                    Comment


                    • #11
                      Ja, alla sätt är bra, utom de dåliga.
                      Man får prova sig fram, men med tunt glas gör man det bara en gång...
                      Tjockväggiga buteljer är en annan femma.

                      Comment


                      • #12
                        Mönja på glas förekommer inte, påstår Gideon. Varför skulle någon måla glas med mönja, glas rostar ju inte. Ja, det var ju en intressant fråga som behöver utredas.

                        Hm - här får man kanske börja med tänka lite längre än vad näsan är lång. Mönjan på glasflötet är förstås en ägarmarkering. Det var inte ovanligt att flöten målades för att markera tillhörighet, och att färgerna som förekom i och omkring båten då kom till användning.
                        I släktens sommarhus på Gotland finns en samfällighet som har en sjöbod där en massa, jag tror närmare 20, strandade glasflöten förvaras. Alla är upphittade på en kustremsa söder om Sudersandsviken på Fårö. Det äldsta är från slutet av 1950-talet. Flera av dessa flöten är målade med båtnära färger, vitt, grönt mönja, zinkromat etc. Samlingen omfattar även många korkflöten av olika slag som i många fall är målade på samma sätt.

                        Stormar och hårt väder kan slita oerhört på fiskeredskapen och efter varje storm kunde man hitta mycket nyttigt längs strandremsan, inte bara flöten. Många flöten är dessutom avhämtade av fiskare i trakten. De som nu finns kvar i sjöboden kan vara från utsocknes fiskare, kanske från söder om Fårösund.

                        Jag skulle förstås aldrig ta bort färgen på flötet eftersom den är en del av redskapets historia. Det är bättre att skaffa ett omålat flöte om man nu inte gillar målade.

                        Jag upprepar: Det finns en betydande risk att hantera blymönja i upplöst form som man inte ska ignorera och inte heller raljera om på internet.

                        Comment


                        • #13
                          Ursprungligen postat av Legion Visa inlägg
                          Använd vanlig kaustiksoda, färgen ramlar av direkt och det är inte skadligt för glaset. Blanda enligt anvisning på förpackningen och skölj av med vatten efteråt.
                          Det är rediga tag! Nu blir Äjth glad
                          Gud gjorde några perfekta huvuden,
                          resten satte han hår på.

                          Comment


                          • #14
                            Ursprungligen postat av HgF Visa inlägg
                            Mönja på glas förekommer inte, påstår Gideon. Varför skulle någon måla glas med mönja, glas rostar ju inte. Ja, det var ju en intressant fråga som behöver utredas.---Jag skulle förstås aldrig ta bort färgen på flötet eftersom den är en del av redskapets historia. Det är bättre att skaffa ett omålat flöte om man nu inte gillar målade.
                            ---
                            Jag upprepar: Det finns en betydande risk att hantera blymönja i upplöst form som man inte ska ignorera och inte heller raljera om på internet.
                            Tack, HgF, för en informativ och bra redogörelse, som idag är okänd för yngre generationer.
                            "Man tager vad man haver" och det gällde ju inte minst fiskare och båtfolk, men redan då - under 1900-talet - bör de ha vetat att blymönja var giftigt för dem själva och inte minst fisken. Mönjan beströks som grund för att göra båtens underrede i trä stark och tålig och därefter målades täckfärg.
                            Jag har själv varit med om det på sextiotalet, då jag hjälpte min far att skrapa och måla träbåten varje vår, före sjösättning.

                            Jag ställer mig därför mycket tvivlande till att enbart blymönja kunde användas till flöten som färgmarkering, när det fanns andra ofarligare färger, som Du också nämner.
                            Järnmönja har samma färg som den på viols flöte, och den kan alltså förväxlas med den giftiga sorten.
                            Det finns berättelser och intervjuer av äldre personer, som ligger ute på nätet, men ingen av dem nämner blymönja och flöte i samma andetag. Googla på den kombinationen får Du se.
                            Annars har vi användningen till träbåtar:


                            Efter Ditt inlägg, ställer jag mig också tveksam till att ta bort färgen på viols flöte, såsom del av redskapets tilläggshistoria, men det är upp till viol själv att avgöra. Flötet var trots allt omålat när det försåldes.

                            Comment


                            • #15
                              Var det inte just det att blymönja var giftigt som det användes? Jag har fått uppfattningen att man använde det för att slippa påväxt av musslor och alger på båtskroven.
                              Last edited by Gideon; 2011-06-04, 18:27.
                              ¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

                              Comment

                              Working...
                              X