Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Liten sak från Orrefors

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Liten sak från Orrefors

    En liten minivas eller vad? Bör väl vara 30-tal men bara signerad Orrefors i botten, inga nummer/bokstavskombinationer. Blott c:a 6 cm hög.

    M.v.h.
    Bifogade filer

  • #2
    Är den oval är det säkert en cigarettbägare.

    Comment


    • #3
      Låter rimligt. Tackar Kapten!

      M.v.h.

      Comment


      • #4
        Trevlig liten sak med fin etikett. "Cigarettbägare" var ny kunskap för mig, mina ungdomliga referensramar sträcker sig med nöd och näppe till alla askfat i glas som fanns i hemmen förr.

        Bägaren finns på en mikroskopisk bild i en katalog från 1940 (Rickes bok). Den heter PA 2317/1, dvs slipat glas av Sven Palmqvist. Bägaren har två syskon, bl a ett askfat såklart. 3,50kr kostade den då.

        På bilden ovan ser det ut som att hästen är upphöjd med skarpa kanter och genomskinlig. Innan jag hittade katalogbilden hade jag kunnat satsa lite pengar på Gate under trettiotalets första hälft, han gjorde en del större saker i den tekniken då.

        Comment


        • #5
          Du har rätt Henrik Det är Palmqvist PA2317/1. I setet ingår också /2 och /3 som är askkopp resp cigarettask med lock. Mönstret är nog blästrat.
          DG

          Comment


          • #6
            Tack Henrik & DG!

            Du ser alldeles rätt Henrik; hästen är relief, som att bakgrunden slipats och blästrats medan hästens yta bevarats. En trevlig sak tycker jag, och Palmqvist föresvävade mig aldrig.

            Fruktansvärd avundsjuk på att du sitter på Rickes bok för övrigt. Försökte köpa en igår från USA men den hade redan hunnit säljas dessvärre. Nu sitter jag och velar över ett skadat biblioteksex för 2000:- på Bokbörsen, men det känns lite sisådär med det priset i kombination med skicket...

            M.v.h.

            Comment


            • #7
              Jag tar mig friheten att föra över harleys bilder på PA 2317/3






              Både påfemtevåningens cigarettbägare och harleys lockask verkar vara i svagt ljusblått och det ska vara färgkod 21. Här ett av askfaten i klarglas (10,5 x 8,3 cm)
              Bifogade filer

              Comment

              Working...
              X