Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Målade vaser, ålder o ursprung?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Fråga: Målade vaser, ålder o ursprung?

    Jag undrar över dessa båda målade vaser - dess ursprung och ålder. De är målade "över hela sig" i en brunaktig färg, vilket för mig är lite ovanligt. Men det kanske det inte är? Jag trodde först de var tillverkade i tunt och lätt porslin - men det visar sig vara glas.
    Jag har försökt fotografera den brunaktiga "grundmålningen", som är liksom lite randig.
    Tacksam för svar från de kunniga PES-arna
    Bifogade filer

  • #2
    Målningen på dina vaser är en av de vanligaste som gjordes på prydnadsvaser i Limmared, däremot har jag aldrig sett de i denna färgen så jag får reservera mig lite om härkomsten. hur höga är de förresten?
    Har är några ur min samling, de är vitt glas med liknande målning.
    Bifogade filer

    Comment


    • #3
      Tack för svar, Legion, och för personlig kontakt. Du vet ju nu storleken på vaserna men för övriga som kanske läser inlägget känns det liksom rätt, att besvara din fråga här. Vaserna är 12,5 cm höga och 9 cm i diameter på bredaste stället. Två små lättplacerade "sötnosar"

      Comment


      • #4
        Jag har en målad glasvas som jag gärna skulle vilja veta lite mer om. Den är målad i svart med rött mönster och helt omärkt.
        Bifogade filer
        Utmaningen börjar där vägen slutar

        Comment

        Working...
        X