Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Orange skål med drakar, Reijmyre? Engelsk?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Rosice, Sklo Union, modellnr 974, design Jan Schmid, 1960 (tillverkad åtminstone i klarglas, bärnsten, turkos)

    Comment


    • #17
      Ett tämligen uttömmande svar att tacka hjärtligt för!

      Måste helt visst införskaffa mig litteratur i ämnet, någon som känner till denna http://sklounion.com/index.html eller kan tipsa om någon annan?

      M.v.h.

      Comment


      • #18
        Kaptenen har helt rätt! För övrigt vill jag tillägga att om jag kommer ihåg rätt så låg Rosice glasbruk i Moravien och inte Böhmen så även om det står "Bohemia glass" på etiketten så är det nog mest korrekt att säga Tjeckoslovakiskt pressglas och inget annat

        Min personliga åsikt är att det är korrekt att säga att ett glas är Böhmiskt om det är tillverkat före 1918, Tjeckoslovakiskt 1918-1992 och Tjeckiskt därefter. Men som sagt, det är bara min åsikt.

        MvH
        Emil

        Comment


        • #19
          Precis som Bay erinrade sig så har jag nu sett en drakskål med Schottmärkning. Så du hade rätt igen

          M.v.h.

          Comment

          Working...
          X